Etusivu » Kommentti

Valelääkäri ja lääkärin professio
Julkaistu 24.11.2011 13.25

Valelääkärin mahdollisuus toimia lääkärinä jopa kymmenen vuotta on herättänyt kysymyksiä lääkärin ammatin vaativuudesta ja kollegiaalisuuden olemuksesta.

Kollegiaalisuusohjeiden 4§:n mukaan lääkärin tulee ilmoittaa havainnoistaan, jos kollega tieten tai tietämättään syyllistyy ammattiaan harjoittaessaan tai lääkärin virka-asemassaan ilmeisen virheelliseen menettelyyn.

Oikea kollegiaalisuus lähtee potilaan parhaan puolustamisesta. Juuri sen vuoksi valelääkärit ovat tehneet arvaamattoman suuren vahingon professiomme maineelle. Vahinko ammattikunnalle on tapahtunut, vaikka kyseessä ei ole ollut lääkäri. Valelääkäri ei ole eikä ole koskaan ollut lääkäri eikä ole voinut kunnioittaa lääkärien arvoja. Puoskari ilmoittaa toimivansa ilman lääkärin koulutusta. Valelääkäri on puoskariakin syntisempi harhauttaessaan hyväuskoisia potilaita.

Valelääkäri on mahdollisimman kaukana lääkäriydestä. Kun lehdistön perusteella tutustuu Esa Laihon persoonaan, kyseessä tuntuu olevan hyvin egoistinen, potilaan hengestä ja terveydestä välinpitämätön, vaarallisia tilanteita lähimmäisen kustannuksella janoava henkilö. Luonne ei voisi olla kauempana siitä, mitä lääkäriltä työssä odotetaan. Primum est non nocere.

Hoitohenkilökunnalta on tullut tavanomaisia huomautuksia, joista lienee keskusteltu Laihon kanssa. Ne eivät siis ole jääneet huomiotta. On luonnollista, että tällaiset keskustelut eivät päädy Valviraan tai aluehallintovirastoon. Manipulatiivinen käytös on tietojen mukaan pikemminkin saavuttanut hoitajien luottamusta ja hyväksyntää. Esa Laihosta ei ole hoitovirheilmoituksia eikä virallisia potilasvalituksia, mitä voi vain hämmästellä.

Miksi työyhteisö ei ole havainnut osaamattomuutta? Kollegiaaliseen yhteisöön on perinteisesti kuulunut mestari–kisälli-työtapa. Kokeneempi opettaa kokemattomampaa eikä tietoa pihdata vaan jaetaan. Tämä ei ole tavallista monissa muissa ammateissa, joissa omaa parempaa tietoa pidetään kilpailuvalttina muihin verrattuna.

Jotkut oppivat hitaammin. Perustiedoissa voi olla puutteita ja niiden paikkaamiseen työyhteisö antaa aikaa. Emme ole tottuneet siihen, että ihminen voi valehdella kaiken aikaa ilmeenkään värähtämättä ja antaa manipulatiivisella käytöksellä vakuuttavan kuvan itsestään.

Valelääkäri varjelee selustaansa pyrkimällä sellaisiin tehtäviin, joissa voi tukeutua yhteisön tietämykseen ja joissa kiire ei edellytä välittömiä hoitopäätöksiä. Laiho on toiminut useassa eri vanhustenhuoltolaitoksessa yhtä aikaa. Toimenkuva on ollut liikkuva ja hän on usein ollut ainoa lääkäri ilman kollegoiden välitöntä seurantaa.

Lääkärin työ perustuu aina ja yhä luottamukseen. Potilaan on voitava luottaa lääkärin osaamiseen, jotta hän voi sitoutua sovittuun hoitoon. Yhteiskunnan tulee voida luottaa lääkärien etiikkaan ja osaamiseen, jotta lääkärit voivat tehdä työtään ammatillisen autonomian vallitessa.

Vaihtoehtoehto olisi stasimainen kyttäyksen kulttuuri, jossa lääketieteellinen vastuu liukuisi valvontakoneistolle. Se ei toisi lisäarvoa potilaalle eikä parantaisi hoidon tehokkuutta. Muutaman roiston vuoksi ei pidä tuhota toimintakulttuuria.

Valviran on varmistettava nopeasti lääkärien ja muiden terveydenhuoltohenkilöiden tutkintotodistukset. Ulkomailla valmistuneiden tutkinnot tulee tarkistaa yliopistoista.

Joka tapauksessa lääkärien tulee jatkaa kollegiaalisuuteen ja profession ylläpitämiseen liittyvää työtä koko ammattikunnan ammattitaidon varmistamiseksi. Huijarit tulee poimia pois.

Heikki Pälve
toiminnanjohtaja
Suomen Lääkäriliitto

Pääkirjoitus Lääkärilehdestä 47/2011 (25.11.2011).

 

Edellinen Seuraava Lisää kommentteja  
Osallistu keskusteluun Kerro kollegalle Tulosta

Kerro kollegalle

Lähetä uutinen sähköpostilla


Samasta aiheesta aikaisemmin
Uusimmat kommentit

Hallitus pelaa sote-palveluilla valtapeliä16.05.2013

Sensuurisuikale13.05.2013

Kell’ valta on, se itse sitä käyttäköön08.05.2013

Vierivä kivi ei sammaloidu – eikä metsä kasva06.05.2013

Vastakkainasettelujen aikaa02.05.2013

Otetaan selkäydin käyttöön29.04.2013

Vaikuttavuustiedon vähyys on silmiinpistävää25.04.2013

Some haastaa edelleen22.04.2013

Huomenna hän tulee18.04.2013

Infarkti vai malaria15.04.2013

Suomen Lääkärilehti
Mäkelänkatu 2, PL 49, 00501 Helsinki
Puh. (09) 393 091, Fax (09) 393 0794
laakarilehti@laakarilehti.fi
© Suomen Lääkärilehti 1998-2013