Etusivu » Lääkärilehden uutisia

Epilepsialääke voi horjuttaa happo-emästasapainoa
Julkaistu 24.02.2009 09.03

Yhdysvaltain lääkeviranomaiset varoittavat epilepsialääke tsonisamidin aiheuttavan joillekin potilaille metabolista asidoosia. Suuria lääkeannoksia käyttäneillä haittavaikutus oli tavallisempi, ja riski näyttää olevan suurempi nuorilla potilailla.

FDA:n mukaan suurin riski on potilailla, joilla on munuaissairaus tai vakava hengityselinsairaus, ja vaaraa lisäävät myös mm. ripuli ja eräät lääkkeet.

Metabolinen asidoosi aiheuttaa mm. hyperventilaatiota ja rytmihäiriöitä. Hoitamattomana tila voi pitkällä aikavälillä vaikuttaa munuaistoimintaan ja luuhun, ja lapsilla se voi johtaa kasvuhäiriöihin.

Tsonisamidia (Zonegran, Eisai) käytetään yhdessä muiden epilepsialääkkeiden kanssa kohtauksien estämiseen. Se sai myyntiluvan EU-maissa vuonna 2005, mutta Japanissa se tuli käyttöön jo 1990-luvun alussa ja Yhdysvalloissa vuonna 2000.

Marianne Jansson

 

Edellinen Seuraava Lisää uutisia Anna palautetta uutisesta
Käynnistä keskustelu aiheesta Kerro kollegalle Tulosta

Kerro kollegalle

Lähetä uutinen sähköpostilla


Samasta aiheesta aikaisemmin
Uusimmat uutiset

Mukavaa kesää! 18.06.2014

Hovioikeus: Pennasen sakkorangaistus varoitukseksi19.06.2014

Lääkärilehden luetuimmat jutut TOP 518.06.2014

Lääkäriliitolla odottavat tunnelmat sote-lakiesityksestä18.06.2014

Ylipainon ja geenin yhteisvaikutus suurentaa lasten maksa-arvoja18.06.2014

Tiedonkäsittelyprosessi tarkentuu lukihäiriöissä18.06.2014

Lakimuutos toi toimintakyvyn arvion taksinkuljettajien lääkärintarkastuksiin18.06.2014

Euroopan lääkevirasto aloittaa ibuprofeenin turvallisuusarvioinnin17.06.2014

Valvira selvittää yksityislääkärien antamaa epätyypillistä kilpirauhashoitoa17.06.2014

Hermostoon vaikuttavien lääkkeiden yhteiskäyttö lisää murtumariskiä17.06.2014

Suomen Lääkärilehti
Mäkelänkatu 2, PL 49, 00501 Helsinki
Puh. (09) 393 091, Fax (09) 393 0794
laakarilehti@laakarilehti.fi
© Suomen Lääkärilehti 1998-2014