Etusivu » Lääkärilehden uutisia

Iäkkäiden aivovammoja kannattaa hoitaa
Julkaistu 12.01.2010 12.58

Vuosittain aivovamman saa Suomessa noin 15 000–20 000 henkilöä, yli 65-vuotiaita heistä on arviolta 10–15 %, neurokirurgi Johanna Kuhmonen Satakunnan keskussairaalan ensihoidon lääkäriyksiköstä totesi tänään Lääkäripäivillä.

1990-luvun alusta lähtien yli 70-vuotiaiden kohdalla aivovammojen ilmaantuvuus on lisääntynyt lähes 60 % eikä tätä kasvua selitä pelkkä väestön vanheneminen. Yhä vanhemmat, monisairaat ja liikkumisrajoitteisetkin, harrastavat aktiivisesti ja ovat suuremmassa vaarassa loukkaantua.

Suurin osa iäkkäiden aivovammoista on lieviä ja seurausta kaatumisista, joille altistavat vanhenemiseen liittyvät elimistön muutokset ja sairaudet sekä erilaiset lääkkeet tai alkoholin käyttö. Iäkkäiden aivovammoihin liittyy erityispiirteitä, jotka tulee ottaa huomioon vamman vaikeusasteen arvioinnissa ja hoidossa.

Nuorempiin verrattuna tajunnantaso pysyy usein pidempään alentuneena ja toisaalta pienikin vammaenergia lieviksi luokitelluissa vammoissa saattaa aiheuttaa kookkaita kallonsisäisiä vuotoja.

Leikkaushoitoa tarvitsi lähes puolet

HYKS neurokirurgian klinikan Elämänlaatu-rekisterin iäkkäiden potilaiden (65–94 v.) keskivaikeista ja vaikeista aivovammoista noin puolet oli kovankalvon alaisia vuotoja ja puolet aivoruhjeita, kovankalvon päälliset vuodot olivat tyypillisesti harvinaisia.

Suurin osa potilaista oli tulovaiheessa tajuissaan ja hyväkuntoisia. Toisaalta leikkaushoitoa vaativa vuoto oli lähes puolella, ja kovankalvonalaisista vuodoista jopa noin 70 % leikattiin.

Alkuvaiheessa 65 % toipui hyvin itsenäiseen elämään ja vielä kahden vuoden jälkeenkin yli puolet oli hyväkuntoisia. Leikatuista potilaista yli 60 % toipui hyvin.

Toisaalta etenkin potilaiden muut sairaudet olivat vaikuttamassa siihen, että kuolleiden osuus jo alkuvaiheessa oli suuri ja ettei aivovamma ollut kuin osassa kuolinsyynä.

Viiden vuoden kuluttua vammasta vielä yli puolet potilaista oli elossa ja heidän terveyteen liittyvä elämänlaatunsa oli edelleen vähintäänkin kohtalainen. Neurokirurginen hoito oli myös edullista, laatupainotteisen elinvuoden hinnaksi tuli noin 13 000 €.

Kuva: Robertosch / Pixmac

 

Edellinen Seuraava Lisää uutisia Anna palautetta uutisesta
Käynnistä keskustelu aiheesta Kerro kollegalle Tulosta

Kerro kollegalle

Lähetä uutinen sähköpostilla


Samasta aiheesta aikaisemmin
Uusimmat uutiset

Yleislääkärit: Lääkkeiden annosjakelupalvelussa turvallisuusongelmia17.05.2013

Valtuuskunta: Sote-uudistus valmisteltava uudelleen 17.05.2013

Laura jätti jäljen17.05.2013

Susanna Huovisesta uusi peruspalveluministeri17.05.2013

Ajatushautomot miettivät terveydenhuoltoa varsin vähän17.05.2013

TYKS toi 
erikoislääkärit ensilinjaan17.05.2013

Ilmastonmuutos voi lisätä ripulitauteja16.05.2013

Diginatiivit työjärjestelmien äärellä16.05.2013

Stressinhallintaa voi opettaa lääkiksessä16.05.2013

Tarvitaanko opiskelijavalinnassa soveltuvuustestejä?16.05.2013

Suomen Lääkärilehti
Mäkelänkatu 2, PL 49, 00501 Helsinki
Puh. (09) 393 091, Fax (09) 393 0794
laakarilehti@laakarilehti.fi
© Suomen Lääkärilehti 1998-2013