Akuuttilääketieteestä tulossa uusi erikoisala
Työryhmä pohti erikoislääkärikoulutusta ja muun muassa esittää akuuttilääketieteestä lääketieteen uutta erikoisalaa.
Työryhmä luovutti raporttinsa peruspalveluministeri Paula Risikolle tänään tiistaina.
Työryhmän mukaan erikoislääkärikoulutuksessa tulisi kiinnittää erityistä huomiota kaikkien erikoisalojen päivystys- ja yleisosaamiseen erityisesti sisätautien ja kirurgian aloilla. Kaikki sisätautialoille erikoistuvat suorittaisivat sisätautien erikoislääkärin tutkinnon ja kirurgian erikoisaloilla runkokoulutusta pidennettäisiin.
Muutkin erikoisalat vaativat kehittämistä
Työryhmä esittää lasten- ja nuorisopsykiatrian koulutusohjelmien yhdistämistä ja uuden lasten- ja nuorisopsykiatrian erikoisalan perustamista. Erikoisalan koulutusaika olisi kuusi vuotta. Lisäksi työryhmä ehdottaa radiologian erikoislääkärikoulutuksen pituuden muuttamista kuuteen vuoteen ja kliinisten laboratorioalojen runkokoulutuksen yhdistämistä.
Työryhmä pitää erikoishammaslääkärikoulutuksen lisäämistä välttämättömänä, sillä seuraavan kymmenen vuoden aikana 60 prosenttia erikoishammaslääkärin tutkinnon suorittaneista jää eläkkeelle.
Vahvempaa valtakunnallista koordinaatiota
Erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutukseen tarvitaan vahvempaa valtakunnallista koordinaatiota. Työryhmä ehdottaa säädettäväksi lääkärien ja hammaslääkärien valtakunnallisesta yhteistyöelimestä, jonka tehtävänä on ohjata erikoislääkäri- ja erikoishammaslääkärikoulutuksen erityisvaltionosuuksia palvelujärjestelmän tarpeiden mukaisesti. Sosiaali- ja terveysministeriö olisi vastuussa työryhmän asettamisesta.
Kuva: Pixmac