Lääketietoa vuorokauden ympäri?
Fimea ehdottaa perustettavaksi Kansallista lääkeinformaatiokeskusta, joka palvelisi sekä ammattilaisia että kansalaisia.
Suomeen tarvittaisiin valtakunnallinen lääkeinformaatiokeskus tai -verkosto, joka vastaisi puhelimitse ja sähköpostitse potilaiden esittämiin kysymyksiin. Sama keskus palvelisi ympäri vuorokauden lääkäreitä ja hoitajia.
Mallia otettaisiin Myrkytystietokeskuksesta, joka parhaillaan joutuu vastaamaan myös lääkemyrkytysepäilyjä koskeviin kysymyksiin.
Lääkeinformaatiokeskus tai -verkosto sisältyy Fimean laatimaan luonnokseen kansalliseksi lääkeinformaatiostrategiaksi. Luonnos on parhaillaan internetissä lausunnolla, ja sitä voivat kaikki halukkaat käydä kommentoimassa.
Strategiassa kuvataan tämänhetkinen lääkeinformaatiokenttä laajasti hyvine käytäntöineen, puutteineen ja haasteineen. Lisäksi esiin nostetaan toimenpide-ehdotuksia ja ehdotetaan lääkeinformaatioverkoston luomista Suomeen. Verkoston tehtävänä on päättää, mitä toimenpiteitä viedään yhteistyössä eteenpäin sekä määrittää niille tavoitteet ja seurantatavat.
Toimenpide-ehdotukset ovat eritasoisia. Osa vaatii toteutuakseen merkittäviä lisäresursseja, toiset pystytään toteuttamaan yhteistyön lisäämisen ja keskustelun avulla. Tämä vaatii kuitenkin sidosryhmien sitoutumista ja halua huomioida strategian linjaukset omissa toiminnoissaan.
Ulla Järvi
Kuva: Pixmac