Laki asiakastietojen sähköisestä käsittelystä kävi lausuntokierroksella
Ensi vuoden alussa voimaan tuleva laki sosiaali- ja terveydenhuollon asiakastietojen sähköisestä käsittelystä on nyt käynyt läpi laajan lausuntokierroksen.
- Laissa luetellaan valtakunnallisesti tuotettavat tietojärjestelmäpalvelut, eli arkistopalvelu, siihen liittyvät varmenne- ja tunnistamispalvelut ja koodistopalvelut. Lain mukaan Kela, TEO ja Stakes vastaavat palvelujen tuottamisesta. Kaikki terveydenhuollon toimijat ovat velvollisia liittymään tähän toimintaan, myös yksityinen sektori, kertoi eritysasiantuntija
Pentti Itkonen
STM:stä.Kansalaisille avataan arkistossa katseluyhteys heidän omiin terveystietoihinsa.
- Esimerkiksi tietosuojavaltuutettu on ollut sitä mieltä, että katseluyhteys pitää toteuttaa aluksi rajoitetusti ja laajentaa sitä myöhemmin sen mukaan, millaisia kokemuksia toiminnasta saadaan.
Valtio osallistuu alkuvuosina runsaalla 10 miljoonalla eurolla järjestelmän rakentamiseen.
- Rakentamiskustannukset ovat yli 26 miljoonaa euroa ja ylläpitokustannukset ovat vuodessa reilut 11 miljoonaa euroa.
Itkosen mukaan uuden järjestelmän pitää lisätä palvelujärjestelmän tuottavuutta ja kustannustehokkuutta.
- Suuri vaara on se, että työprosessit eivät uudistu, vaan järjestelmästä tulee vanhan systeemin osa.