Liiton hallituksessa toivotaan uudistusten etenevän
Toivottavasti terveydenhuollon uudistukset etenevät, kommentoivat Lääkäriliiton hallituksen jäsenet vaalitulosta.
Tilannetta on hänen mielestään kuitenkin hyvin vaikea arvioida, ennen kuin tiedetään hallituksen koostumus ja hallitusohjelma.
Myös kuntauudistuksen voisi ajatella vauhdittuvan, kun kokoomus ja SDP ovat samassa hallituksessa. Epävarmuutta tilanteeseen tuovat perussuomalaiset.
Samat kysymykset ovat mielessä myös Tuula Rajaniemellä.
– Jos hallituksen muodostavat kokoomus, perussuomalaiset ja SDP, mitä tapahtuu valmistelussa olleille terveydenhuollon uudistuksille? Jatketaanko valmistelua vai romutetaanko kaikki edellisellä kaudella tehdyt suunnitelmat?
– Tilanne on mielenkiintoinen. Toivottavasti tähänastista työtä jalostetaan eteenpäin.
Rajaniemeä huolestuttaa myös lääkärikansanedustajien vähyys uudessa eduskunnassa.
– Asiantuntijatason tietämys terveydenhuollosta on vähäinen. On haaste saada lääkärin näkökulma päätöksentekoon. Lääkärien työolosuhteet määräävät sen, sitoutuvatko lääkärit julkiseen terveydenhuoltoon.
– Luulen, että hallituksessa on vahva kannatus kuntapuolen toiminnalle, jos siellä ovat kokoomus, SDP ja ehkä perussuomalaiset, arvelee Marjut Laurikka-Routti.
Hän uskoo, että yksityissektori tulee olemaan altavastaajana, jos terveydenhuollon järjestämis- ja rahoituskysymyksissä päästään eteenpäin.
– Luulen, että rahoituspohjassa ei suosita yksityispuolta eikä anneta potilaalle lisää valinnanvapautta sitä kautta. Sitten vain toivon, että monikanavaisuus säilyy ja potilaalla pysyy valinnanvapaus sitä kautta.
Suvi Sariola