Meilahden remontti näkyy lääkärin arjessa
Moni lääkäri toimii pian kahdessa eri toimipisteessä, sillä leikkaus- ja poliklinikkatoiminta voi olla peruskorjauksen aikana eri sairaaloissa.
Henkilökunnalta vaaditaan remonttivuosien aikana joustavaa mieltä.
– Valitettavasti ihmisillä tulee olemaan ahtaampaa ja epämukavampaa. Henkilökunnan suhtautuminen on kyllä ollut erittäin hyvää. Tiedämme, että he tulevat pärjäämään, he ovat sitkeää porukkaa, johtava ylilääkäri Carola Grönhagen-Riska HUS:sta sanoo.
Tornisairaalassa vielä toimivat kirurgian, neurologian ja keuhkosairauksien osastot siirtyvät muun muassa Kirurgiseen sairaalaan sekä alueelle rakennettuun 120-paikkaiseen väliaikaiseen vuodeosastosairaalaan. Urologian yksikkö siirtyi jo Peijaksen sairaalaan ja verisuonikirurgia Jorviin.
Lääkäreiden työssä tornisairaalan remontti näkyy muun muassa siinä, että kansliat tulevat olemaan uusilla paikoilla ja joitakin kanslioita joudutaan jakamaan. Moni lääkäri tulee toimimaan kahdessa eri toimipisteessä, sillä leikkaus- ja poliklinikkatoiminta voi olla eri sairaaloissa.
Vuoden 2014 lopussa valmistuva peruskorjaus modernisoi sairaalan. Samalla potilaspaikkojen määrä vähenee.
Meilahden muokkaus kuitenkin jatkuu. Laboratoriotoiminnot saavat lisätilaa, Töölön sairaala siirretään Meilahden uuteen traumasairaalaan ja Lastenklinikan lisärakennustarve kartoitetaan.
Kampus on valmis arviolta vuosikymmenen loppuun mennessä.
Jaana Ahlblad