Ajan­kohtai­sta

Norjan oikeuspsykiatria on hajanaista

Norjassa lääkäri ei voi erikoistua oikeuspsykiatriaan. Näin ollen Anders Behring Breivikin mahdollinen mielentilatutkimus tehdään selvästi erilaisissa oloissa kuin vastaava tutkimus Suomessa.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/Norja_kollaasi_Pixmac.jpg

Norjan oikeuspsykiatrian tilanne on ollut usein esillä keskusteluissa muun muassa Pohjoismaisilla oikeuspsykiatrian päivillä, joille kokoonnutaan tänä vuonna Tukholmaan elokuun lopussa.

– Norjassa paljastui 1970-luvulla oikeuspsykiatrisessa sairaanhoidossa vakavia väärinkäytöksiä potilaiden kohtelussa. Paljastukset jättivät pitkät jäljet, vanha järjestelmä purettiin, eikä Norjassa esimerkiksi ole sen tyyppisiä valtion psykiatrisia sairaaloita kuin Suomessa, kertoo Vanhan Vaasan sairaalan ylilääkäri Markku Eronen.

Norjalaiset mielentilatutkimukset tehdäänkin nykyisin hyvin vaihtelevissa oloissa, eikä tekijöiden koulutusta tai menetelmiä ole standardoitu. Eronen kuitenkin uskoo, että Breivikin tapauksessa mielentilantutkimuksen tekijöiksi etsitään kokeneimmat asiantuntijat – jo yksin kovan julkisuuden vuoksi.

Markku Eronen on hieman kummastellen lukenut Breivikin asianajajan Geir Lippestadin kommentteja asiakkaansa mielenterveydestä. Lippestadhan on todennut Breivikin olevan ”mieleltään sairas” ja vaatii tälle mielentilatutkimusta. Suomessa puolustusasianajajat välttelevät tekemästä lääketieteellisiä arvioita asiakkaistaan.

Lue juttu kokonaisuudessaan 5.8. ilmestyvästä Lääkärilehdestä.

Ulla Järvi
Kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030