Ajan­kohtai­sta

Parkinsonin taudin taustalla virhe mitokondrioissa

Suomalainen FinMIT-tutkijaryhmä on dosentti Anu Wartiovaaran johdolla tutkinut solun energia-aineenvaihduntaa mitokondrioissa, jotka sisältävät myös omaa perimäänsä, mitokondrioiden DNA:ta. Mikäli tämän perimän kahdentumista ja korjausta hoitava proteiini, polymeraasi gamma, on viallinen, mitokondrioDNA:han kertyy geenivirheitä, ja solun energiantuotanto häiriintyy.

Tutkijat havaitsivat, että potilailla, joilla on periytyvä polymeraasi gamman virhe, esiintyy myös parkinsonismia, sekä lihas- ja hermorappeumaa. Lisäksi naispotilailla kuukautiset loppuvat muuta väestöä aiemmin, usein ennen 35 vuoden ikää.

Mitokondriovikojen on aiemminkin epäilty liittyvän Parkinsonin taudin taustaan, mutta suomalaistutkijoiden havainto on ensimmäinen osoitus siitä, että parkinsonismiin voi johtaa mitokondrio-DNA:n laatua valvovan valkuaisen virhe. Löytö suuntaakin Parkinsonin taudin tutkimusta mitokondrioiden toimintaan ja energia-aineenvaihduntaan. Aikaisen menopaussin mekanismin selvittäminen auttaa myös ymmärtämään munasarjojen perustoimintaa.

Suomalaisen tutkijaryhmän ja heidän kansainvälisten yhteistyökumppaniensa löytö luo valoa Parkinsonin taudin ja liian aikaisen menopaussin taustatekijöihin. Tutkimus on julkaistu Lancetissa (2004:364:875–82).

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030