1. Lääkärilehti
  2. Ajassa
  3. Suomen geeniterapiaseura edistämään tutkimusta
Ajan­kohtai­sta 29/1999 vsk 54 s. 3568

Suomen geeniterapiaseura edistämään tutkimusta

Geeniterapiaan liittyvää tutkimusta, koulutusta ja tiedotustoimintaa edistämään on perustettu Suomen geeniterapiaseura. Seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin professori Seppo Ylä-Herttuala Kuopion yliopiston A.I. Virtanen -instituutista.

Hallituksen muiksi jäseniksi valittiin dosentti Anu Jalanko Kansanterveyslaitoksesta, professori Veli-Matti Kähäri Turun yliopistosta, professori Arto Urtti Kuopion yliopistosta sekä LT Timo Hautala Oulun yliopistosta. Hallitusta täydennetään myöhemmin niin, että siihen saadaan edustus kaikista lääketieteellisistä tiedekunnista ja muista alan tutkimustoimintaa harjoittavista laitoksista. Seuran sihteeriksi valittiin Jarmo Wahlfors A.I. Virtanen -instituutista.

Perustava kokous pidettiin Kuopiossa Geeniterapiasymposiumin yhteydessä. Symposiumiin osallistui 96 tutkijaa.

Lue myös

Etusivulla juuri nyt

Liitossa
Asiakkaat, potilaat ja pelisäännöt

Hämmentyneenä olen seurannut presidentti Trumpin koronan hoitotoimia, kirjoittaa Minna Kaarisalo.

Ajassa
Korona vaikutti lasten rokotuksiin

Pikkulasten rokotuksia annettiin keväällä vähemmän kuin viime vuonna.

Tieteessä
Vaihdevuosioireiden erotusdiagnostiikka

Tärkeimmät erotusdiagnostiikassa huomioitavat sairaudet ovat uniapnea ja kilpirauhasen toimintahäiriö.

Ajassa
Vastalääke ry aikoo laajentaa uusille paikkakunnille

Yhdistys on saanut 61 000 euron apurahan.

Tieteessä
Alzheimerin taudin ja työuupumuksen välillä yhteys?

Sairauksien taustalta löytyi osin samoja geenejä.