Ajan­kohtai­sta

Valvira selvittää uutta valelääkäri-ilmoitusta

Valvira on saanut uuden nimettömän ilmoituksen Suomessa lääkärinä toimivasta henkilöstä, joka ilmoituksen mukaan ei olisi valmistunut venäläisestä yliopistosta.

Kuvio 1 http://www.laakarilehti.fi/pics/laakarinsalkku_pixmac.jpg
Kyseinen lääkärinä toiminut henkilö on esittänyt Valviralle venäläisestä yliopistosta saadut todistukset lääkärintutkinnon suorittamisesta. Valvira on myöntänyt hänelle tilapäisen, puolen vuoden luvan toimia lääkärinä Suomessa.

Valvira on alkanut selvittää tapausta. Valvira on myös päättänyt, että se käy läpi kaikki venäläisistä yliopistoista viimeisten 20 vuoden aikana saadut todistukset, joiden perusteella Valvira on myöntänyt hakijoille oikeuden toimia lääkärinä Suomessa.

kuva: Pixmac

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030