Valvira uhkaa Pirkanmaata sakoilla
Valvira uhkaa Pirkanmaan sairaanhoitopiiriä miljoonan euron sakolla, ellei hoidon saatavuutta paranneta lain edellyttämälle tasolle.
Valviran mukaan lähetteiden käsittelyaika foniatriassa, lastenpsykiatriassa ja silmätaudeilla ei ole toteutunut lain edellyttämällä tavalla. Lisäksi 273 potilasta oli odottanut leikkausta, hoitoa tai toimenpidettä yli kuusi kuukautta.
– Valviran päätös pohjautuu huhtikuun lopun tilanteeseen. Tällä hetkellä kyse ei ole enää kovin suuresta ongelmasta, ja tilanne on hoidettavissa vuoden loppuun mennessä, sanoo hallintoylilääkäri Jaakko Herrala Pirkanmaan sairaanhoitopiiristä.
Lähetteiden arviointiajan osalta kyse on hänen mukaansa pitkälti kirjaamisongelmasta.
Yli kuusi kuukautta hoitoa odottaneiden potilaiden määrä vaihtelee Pirkanmaalla nyt kuukausittain välillä 150–250.
Ongelmia on Herralan mukaan vielä varsinkin kaihileikkauksissa ja kuulokojeiden sovituksissa. Jonossa on myös esimerkiksi naistentautien leikkauksia ja ortopedisia potilaita.
– Joudumme ehkä lisäämään ostopalveluja lähinnä kaihileikkauksissa ja kuulokojeiden sovituksissa.
Valvira huomautti Pirkanmaata jonotilanteesta kahdesti viime vuonna. Jonot saatiinkin lyhenemään, mutta ne pitenivät uudelleen.
Suvi Sariola
Kuva: Panthermedia