1. Lääkärilehti
  2. Ajassa
  3. Vuoden päihdelääkäri on Juha Oksanen
Ajan­kohtai­sta

Vuoden päihdelääkäri on Juha Oksanen

Päihdelääketieteen yhdistyksen palkintoperustelujen mukaan Oksanen "teki sen mistä muut vain puhuivat".

Vuoden päihdelääkäri on Juha Oksanen Kuva 1 / 1 Kuva: Juha Oksanen

Päihdelääketieteen yhdistyksen hallitus on valinnut Vuoden päihdelääkäriksi Juha Oksasen Kymenlaaksosta.

– Juha on pitkän linjan päihdelääkäri, joka omalla määrätietoisella toimintaotteellaan 2019 teki sen mistä muut vain puhuivat. Hänen johdollaan Kotkassa hoidettiin kaikilta opioidikorvaushoidossa olevilta C-hepatiitti, yhdistyksen tiedotteessa kerrotaan.

Yhdistyksen edustajat kiittävät viruksen hävittämiseksi tehtyä suunnitelmallista työtä.

Oksanen sanoo, että kyseessä on tunnustus koko organisaatiolle.

– Mikään uudistus ei onnistu, jos sitä ei mahdollisteta, makseta ja tehdä. Tunnustus hyvästä työstä kuuluu korvaushoitopoliklinikan henkilökunnalle, he oikeasti kohtaavat potilaat työssään. Kiitos kuuluu myös organisaatiossa ylöspäin: olen saanut luvan ja mahdollisuudet ja kannustusta tehdä uudistuksia, hän sanoo Kymsoten tiedotteessa.

Tunnustusta tutkimukselle

Neurologiaan erikoistuva lääkäri, LT Joonas Majuri puolestaan sai Päihdelääketieteen yhdistyksen väitöskirjapalkinnon väitöskirjastaan Dopamine, opioid and serotonin neurotransmission in behavioral addictions. Majurin väitöskirja tarkastettiin Turun yliopistossa maaliskuussa 2019. Hän kertoi työstään Lääkärilehden haastattelussa.

Lue myös

Valintaperustelujen mukaan väitöskirja on tuottanut uutta, merkittävää tietoa toiminnallisten riippuvuuksien neurobiologisesta taustasta. Palkitun väitöskirjan tutkimustuloksista voi tulevaisuudessa olla hyötyä uusien hoitomuotojen kehittämisessä.

Vuoden 2019 parhaan lääketieteen opiskelijan syventävän työn palkinnon sai LK Niklas Mäkelä Helsingin yliopistosta. LK Mäkelän työ Miten opioidikorvaushoidossa olevat eroavat muista päihdeasiakkaista? on julkaistu vertaisarvioituna alkuperäistutkimuksena Lääkärilehdessä maaliskuussa 2019.

Vuoden päihdehoitajan tunnustuksen sai Jaana Tapaninen.

Tunnustukset julkistettiin Päihdelääketieteen päivillä.

Kirjoittajat
Minna Pihlava

Etusivulla juuri nyt

Ajassa
Koronaviruksen testauskapasiteettia lisättävä

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos perää lisää testauskapasiteettia ja miettii, miten helpottaa näytteenottoa.

Ajassa
Syfilistä saattoi olla Euroopassa jo ennen Kolumbusta

Kansainvälisessä tutkimuksessa tarkasteltiin 1400–1700-luvuilla eläneiden ihmisten luunäytteitä.

Ajassa
Korona vähensi lasten infektioita

Pandemian aiheuttamat rajoitukset vähensivät merkittävästi lasten hengitystieinfektioita ja korvatulehduksia.

Ajassa
Maskien "kiskurihinnoittelu" harmittaa

Kasvomaskien "kiskurihinnoittelu" harmittaa Lääkäriliiton toiminnanjohtajaa Kati Myllymäkeä.

Ajassa
Lääkinnällisten laitteiden verovapautus koronan vuoksi jatkuu

Päätös koskee esimerkiksi maahantuotuja hengityslaitteita ja testaussarjoja.

Ajassa
Maskisuositus on tärkeä lisä epidemian torjuntaan

Maskisuositus on tärkeä lisä keinovalikoimaan toisen korona-aallon lähestyessä, arvioi Lääkäriliitto.