Valinnanvapauden kokeilu on mahdollisuus ja haaste
Julkisessa keskustelussa mainitaan lähes faktana, ettei valinnanvapaus tuota lisää palveluntarjoajia. Tällöin väheksytään sekä suomalaisten lääkärien halukkuutta ryhtyä yrittäjäksi että halua kehittää omaa työtään.
Sote-uudistukseen liittyvän valinnanvapauden kokeilut alkoivat sosiaali- ja terveysministeriön rahoittamina tämän vuoden alussa. Ylä-Savon Kiuruvesi on yksi viidestä kokeilualueesta. Suomen ensimmäinen valinnanvapauskokeilun kautta hoitoon tullut potilas kävi vastaanotolla Kiuruvedellä 17.1.2017.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



