Lehti 26: Kokous / Kongressiraportti 26/1992 vsk 47 s. 2420

Työ, perhe ja mielenterveys

Lähes 70 vuoden ajan on Amerikan ortopsykiatrinen yhdistys koonnut yhteen kaikkein edistyksellisimmät ammattilaiset aloilta, jotka ovat omistautuneet edistämään mielenterveystyötä ja tutkimaan ihmisen käyttäytymistä. Yhdistykseen kuuluu lääkäreitä, psykiatreja, sosiaalityöntekijöitä, psykologeja, sairaanhoitajia ja perheneuvojia. Vuosittaisten kokoustensa, julkaisujensa ja opintoryhmiensä avulla on yhdistys soveltanut käytäntöön moniammatillisen näkökulman lasten, nuorten, aikuisten, perheiden, koulun ja yhteisöjen mielenterveyden ja ihmisen koko elinikää käsittävän kehityksen kysymyksissä. Yhdistyksen vuosikokous pidettiin New York Cityssä 15.-18.5.1992.

Amerikan ortopsykiatrisen yhdistyksen perusti vuonna 1924 Karl Menninger ja pieni joukko psykiatreja, joilla oli yhteinen päämäärä: yksilön hyvinvointi ja hoito yhteisössä. He ottivat sanan ortho kreikan kielestä, merkityksessä "oikoa", painottaakseen ehkäisevän mielenterveystyön tärkeyttä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat