Lehti 7: Muut 7/1993 vsk 48 s. 572

Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden terveydelliset ongelmat

Pakolaisten ja turvapaikanhakijoiden saapumisvaiheen terveystarkastus käsittää viranomaisten nykyisen suosituksen mukaan terveydenhoitajan haastattelun, keuhkojen röntgenkuvauksen, kardiolipiinikokeen sekä vasta-ainemääritykset hepatiitti B -viruksen ja HIV:n varalta. Alkutarkastuksissa on löydetty enimmäkseen infektiotauteja. Löydökset riippuvat ratkaisevasti siitä, mistä maasta pakolaiset ja turvapaikanhakijat ovat lähtöisin. Infektiotaudit eivät kuitenkaan ole merkittävä ongelma, ja vaara, että tartunta leviää ympäristöön, on vähäinen verrattuna suomalaisten ulkomailta tuomiin tartuntoihin.

Hannu Kyrönseppä Anne Forsman Kaarina Lehtonen Kristiina Salovaara

Suomi on ottanut vastaan pieniä pakolaisryhmiä 1970-luvulta lähtien. Vuodesta 1986 lähtien pakolaisia on vastaanotettu vuosittainen kiintiö, joksi on vuodesta 1989 alkaen sovittu 500 pakolaista. Merkittäviä määriä turvapaikanhakijoita maahamme on saapunut vasta vuodesta 1990 lähtien (taulukko 1).

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat