Psyykenlääkkeiden liittyminen naisten alkoholinkäyttöön
Tutkimuksessa kartoitettiin psyykenlääkkeiden ja alkoholin käytön yhteyttä kolmessa naisryhmässä: alkoholia kohtuullisesti tai ei lainkaan käyttävät, runsaasti juovat sekä alkoholistit. Psyykenlääkitykset yleistyivät selvästi alkoholinkäytön lisääntyessä, ja alkoholistiryhmästä peräti puolet oli saanut niitä oireidensa hoitoon. Yleisin lääkeryhmä olivat bentsodiatsepiinit. Koska terapeuttisetkin bentsodiatsepiiniannokset aiheuttavat ajan mittaan riippuvuuden lähes puolelle käyttäjistä ja koska ne potentoivat alkoholin vaikutusta, tulisi niitä runsaasti alkoholia juoville potilaille antaa vain tarkkaan harkiten.
Huumeiden käyttö sekä lääkkeiden päihdekäyttö joko pelkästään tai alkoholin kanssa on kansainvälisesti katsoen merkittävä ongelma (1). Suomessa päihteiden yhteiskäyttö on vähäistä, vaikka sen lisääntymistä on ollut havaittavissa (2,3). Psykiatrisilla potilailla on varsin usein alkoholiongelma.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



