Jäsen Suom Lääkäril 2025;80:e46220, www.laakarilehti.fi/e46220

”Näiden kahden pykälän ydintä ei saa muuttaa”

Ammattihenkilölain uudistuksessa tärkeintä on potilasturvallisuuden varmistaminen, korostaa Lääkäriliiton politiikkatoimialan johtaja Jukka Mattila.

Sari Kosonen

Sote-alan ammattihenkilölakia uudistetaan. Muutokset ovat osa kokonaisuutta, joka tähtää alan ammattilaisten saatavuuden ja riittävyyden parantamiseen.

Sääntelyä on tarkoitus purkaa siten, että mahdollistetaan joustava, ammattihenkilöiden välinen työnjako. Esimerkiksi hoitajat voisivat tehdä osittain lääkärin tehtäviä, jos heillä on tähän riittävä osaaminen.

Purkamisessa on syytä olla tarkkana.

– Ammattihenkilölain tarkoitus on varmistaa potilasturvallisuus. Tämä on pidettävä kirkkaana mielessä, kun uudistusta tehdään. Sääntelyä voidaan keventää vain siinä määrin, kuin se on mahdollista potilasturvallisuutta heikentämättä, korostaa Lääkäriliiton politiikkatoimialan johtaja Jukka Mattila.

Kaksi pykälää ylitse muiden

Nykyisessä ammattihenkilölaissa liitto pitää erityisen tärkeänä pykälää 22. Sen mukaan potilaan lääketieteellisestä tutkimuksesta, taudinmäärityksestä ja siihen liittyvästä hoidosta päättää laillistettu lääkäri. Liiton mielestä tämä pykälä pitää ehdottomasti säilyttää ennallaan.

– Lääkäreille on säädetty nuo tehtävät, ja ne on säädetty potilaiden oikeuksia varten. Lääkärin ammattiin kuuluu oikeus noiden olennaisten tehtävien hoitamiseen, mutta myös velvollisuus tehdä ne potilasturvallisesti, Mattila sanoo.

Toinen erittäin tärkeä on pykälä 15. Siinä määrätään, että terveydenhuollon ammattihenkilön on ammattitoiminnassaan sovellettava yleisesti hyväksyttyjä ja kokemusperäisiä perusteltuja menettelytapoja koulutuksensa mukaisesti, jota hänen on pyrittävä jatkuvasti täydentämään.

– Lääkärien tekemistä säätävät ammattihenkilölaissa ammattieettiset velvoitteet, joiden mukaan meidän pitää käyttää yleisesti hyväksyttyjä menetelmiä. Velvoitteisiin liittyy myös valtava vastuu sekä yksittäisistä potilaista että koko terveydenhuoltojärjestelmästä, Mattila toteaa.

– Näiden kahden pykälän ydintä ei saa muuttaa, hän painottaa.

Ei keventämisen varaa

Mattila ei näe ammattihenkilölaissa keventämisen varaa.

– Potilasturvallisuuskeskus teki osana lain valmistelua arvion, ja totesi saman kuin Lääkäriliitossa on pohdittu: laissa ei ole keventämisen varaa. Pikemminkin tulisi pohtia, onko ammattien välisiä tehtäviä, oikeuksia ja velvollisuuksia säädellä joiltain osin entistä tarkemmin, Mattila sanoo.

– Myös lääkäreiden erikoisalojen tehtävien osalta on käyty samanlaista pohdintaa. Valitettavasti kansainvälisestä normituksesta vertailumaista ei löydy esimerkkejä tällaisesta sääntelystä, eikä meilläkään ole helppo sellaista luoda.

Muutoin laissa on Mattilan mukaan yksityiskohtia, joissa on päivittämisen tarvetta ja mahdollisuuksia. Ne liittyvät muun muassa valvontaan ja koulutusten tunnustamiseen.

Lue lisää: Ammattihenkilölailla kannattaa vahvistaa potilasturvallisuutta

Lue lisää: Nyt haetaan vetoa ja pitoa

Lue lisää: Miksi ammattihenkilölaki menee uusiksi?

Lue lisää: Sote-alan ammattihenkilölaki uudistetaan

Kirjoittaja

Sari Kosonen


Faktat

Nykyinen laki sanoo näin

Laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä eli ammattihenkilölaki sisältää muun muassa seuraavat lääkärien kannalta tärkeät pykälät:

22 § Taudinmäärityksestä ja oikeudesta määrätä lääkkeitä

Laillistettu lääkäri päättää potilaan lääketieteellisestä tutkimuksesta, taudinmäärityksestä ja siihen liittyvästä hoidosta. Vastaavasti laillistettu hammaslääkäri päättää potilaan hammaslääketieteellisestä tutkimuksesta, taudinmäärityksestä ja siihen liittyvästä hoidosta.

Laillistetulla lääkärillä ja hammaslääkärillä on oikeus määrätä apteekista lääkkeitä, lääkärillä lääkinnällistä tai lääketieteellistä tarkoitusta varten ja hammaslääkärillä hammaslääkinnällistä tai hammaslääketieteellistä tarkoitusta varten, noudattaen, mitä siitä erikseen säädetään tai määrätään.

15 § Ammattieettiset velvollisuudet

Terveydenhuollon ammattihenkilön ammattitoiminnan päämääränä on terveyden ylläpitäminen ja edistäminen, sairauksien ehkäiseminen sekä sairaiden parantaminen ja heidän kärsimystensä lievittäminen. Terveydenhuollon ammattihenkilön on ammattitoiminnassaan sovellettava yleisesti hyväksyttyjä ja kokemusperäisiä perusteltuja menettelytapoja koulutuksensa mukaisesti, jota hänen on pyrittävä jatkuvasti täydentämään. Ammattitoiminnassaan terveydenhuollon ammattihenkilön tulee tasapuolisesti ottaa huomioon ammattitoiminnasta potilaalle koituva hyöty ja sen mahdolliset haitat.

Terveydenhuollon ammattihenkilöllä on velvollisuus ottaa huomioon, mitä potilaan oikeuksista säädetään.

Terveydenhuollon ammattihenkilön tulee aina antaa kiireellisen hoidon tarpeessa olevalle apua.

Lähde: finlex.fi

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030