"Sote-palveluista pitää voida myös luopua" Jäsen "Sote-palveluista pitää voida myös luopua" Lauri Korkeaoja johti Lääkäriliiton vuosijuhlan paneelia, jossa Juha Honkatukia, Sanna Svahn ja Heikki Hiilamo keskustelivat ikääntymisen vaikutuksista talouteen. Avoin artikkeli
Lapsi huusi ja löi päätään Tätä en unohda Lapsi huusi ja löi päätään Monenlaisia keinoja kokeiltiin, mutta lopulta migreenin estolääke toi avun, kertoo Maarit Erola.
Terveydenhuolto ei toimi ilman määrätietoista johtamista Vaikuttaja Terveydenhuolto ei toimi ilman määrätietoista johtamista Ne hyvinvointialueet menestyvät, jotka panostavat johtamiseen kaikilla tasoilla, kirjoittaa Marja Ahava. Avoin artikkeli
Hyvinvointia edistävien palvelujen käyttöä kirjataan toimenpidekoodeilla Tiede Hyvinvointia edistävien palvelujen käyttöä kirjataan toimenpidekoodeilla Liikunta-, luonto-, kulttuuri- ja osallisuuspalvelut tukevat terveyttä ja hyvinvointia.
Erityistä huomiota rajoittamistoimien käyttöön Terveydenhuolto Erityistä huomiota rajoittamistoimien käyttöön Apulaisoikeusasiamiehen määräämät tarkastukset johtivat kehittämistoimiin psykiatrian osastoilla Pirkanmaalla ja Vanhan Vaasan sairaalassa. Avoin artikkeli
Rokotekeskustelussa on syytä pitää harhat mielessä Pääkirjoitus Rokotekeskustelussa on syytä pitää harhat mielessä Reagointi yksittäisiin kriittisiin tuloksiin johtaisi siihen, että Lääkärilehden arvovallalla peloteltaisiin suurta yleisöä, kirjoittaa Pekka Nykänen.