Lehti 19-20: Katsaus Suom Lääkäril 2022;77:e31769, www.laakarilehti.fi/e31769

Sivuontelotulehdusten diagnostiikka ja hoito

Flunssan aikana esiintyy usein lieviä sivuontelo-oireita, jotka paranevat itsestään.

Suuri osa äkillisistä ja pitkittyneistä sivuontelotulehduksista on lieväoireisia ja helpottuu nenän paikallishoidolla.

Lasten sivuontelot ovat pienet ja väljästi auki nenäkäytävään, joten äkillisiä bakteerien aiheuttamia tai pitkittyneitä sivuontelotulehduksia on heillä harvoin.

Pitkittyneissä sivuontelotulehduksissa itsehoito on tärkeää, ja potilasta ­­ tulee motivoida siihen.

Johanna Nokso-KoivistoJura NumminenMaija Hytönen

Nenän ja sivuontelon tulehdukselliset sairaudet ovat hyvin yleisiä syitä sekä päivystys- että ajanvarauskäynteihin terveydenhuollossa. Tässä artikkelissa käydään yleisluonteisesti läpi äkillisen ja pitkittyneen sivuontelotulehduksen diagnostiikkaa ja hoitoa kohderyhmänä perusterveydenhuolto.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat