Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e48805, www.laakarilehti.fi/e48805

"Arviointimenettelyyn joutuminen ohjaa työni alkua"

Kari Hakari valittiin Kymenlaakson hyvinvointialuejohtajaksi.

Ulla Ora

Kymenlaakson uudeksi hyvinvointialuejohtajaksi on valittu hallintotieteiden tohtori Kari Hakari. Aluevaltuusto päätti valinnasta eilen. Paikka avautui edellisen hyvinvointialuejohtajan Harri Hagmanin jäätyä eläkkeelle.

Hakari siirtyy hyvinvointialuejohtajan virkaan vanhemman neuvonantajan tehtävästä Suomen itsenäisyyden juhlarahastosta Sitrasta. Hän on työskennellyt aiemmin sote-uudistukseen liittyvissä johtamistehtävissä sosiaali- ja terveysministeriössä, valtionvarain­ministeriössä ja THL:ssä.

Hakarin työpöydälle tulee syksyllä haastavia tehtäviä, koska Kymenlaakson hyvinvointialue on yksi kolmesta uudesta valtion arviointimenettelyyn joutuneesta hyvinvointialueesta.

– Arviointimenettelyyn joutuminen syyskuussa ohjaa työni alkua paljon, eikä perehtymisaikaa juuri ehdi olla. Hyvinvointialueella on olemassa hyvä muutosohjelma, jonka avulla taloutta sopeutetaan. Nämä päätökset ovat välttämättömiä, sanoo Hakari.

Arviointimenettelyyn joutuneet hyvinvointialueet eivät ole kyenneet vähentämään alijäämiään valtiovarainministeriön asettamien tavoitteiden mukaan.

Kokenut muutosjohtaja

Hakari kertoo olleensa muutosjohtaja lähes koko työhistoriansa. Hän on ollut myös mukana digitalisaatiota edistävissä hankkeissa ja näkee ne yhä isommassa roolissa myös hyvinvointialueilla.

– Tekoäly tulee muuttamaan paljon työtapoja. Koska maailma muuttuu, täytyy hyvinvointialueiden pysyä perässä.

Hakarin mukaan hyvinvointialueella lähdetään toteuttamaan sopeuttamisohjelmaa, jossa priorisoidaan toimintoja. Käytännössä alueella on tarkoitus muun muassa sujuvoittaa hoitopolkuja ja tehdä muutoksia palveluverkkoon.

– Isoin kysymys on, miten tätä kokonaisuutta johdetaan niin, että valinnat voidaan viedä maaliin saakka, hän sanoo.

Lue lisää: Enemmistö hyvinvointialueista hakee pisintä lisäaikaa alijäämien kattamiselle

Kirjoittaja

Ulla Ora

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat