Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e48886, www.laakarilehti.fi/e48886

Kaksi uutta diabeteslääketutkimusta alkaa Tampereella

Tavoitteena on hidastaa tyypin 1 diabeteksen puhkeamista ja etenemistä.

Ulla Ora

Lasten lääketutkimuskeskus PeeTUssa Tampereen yliopistollisessa sairaalassa (Taysissa) alkaa kaksi uutta lääketutkimusta tyypin 1 diabeteksen hoitoon. Toisessa pyrkimyksenä on ehkäistä ja viivyttää oireisen diabeteksen puhkeamista esidiabetesvaiheessa. Toinen tutkimus on suunnattu vastasairastuneille tyypin 1 diabeetikoille. Siinä tutkitaan, voisiko lääkkeen avulla pitää yllä potilaan omaa haiman beetasolukapasiteettia ja insuliinieritystä. Molemmissa tutkittavana on sama lääkeaine ja tutkimukset on suunnattu alle 36-vuotiaille.

Tutkittava lääke on Barisitinibi, jota käytetään jo muun muassa nivelreuman, pälvikaljun ja vaikean atooppisen ihottuman hoidossa. Kyseessä on nieltävä päivittäin otettava lääke, joka ei vaadi pistoksia.

Tutkittavia etsitään

Esidiabetesvaiheen tutkimukseen etsitään 1–36-vuotiaita henkilöitä, joilla on jo todettu sokeriaineenvaihdunnan häiriö, mutta ei vielä oireista diabetesta. Osallistujia haetaan muun muassa laajan DIPP-tutkimuksen seurannassa olevista tutkittavista. DIPP-tutkimus alkoi Taysissa vuonna 1994 ja siinä on tutkittu tyypin 1 diabeteksen ennustamista ja ehkäisyä.

Toiseen tutkimukseen haetaan osallistujiksi tuoreen tyypin 1 diabetesdiagnoosin saaneita 1–36-vuotiaita. Jotta tutkimukseen pääsee mukaan, diagnoosista tulee olla kulunut alle sata päivää.

Diabeteksen hoito on kehittynyt noin kymmenen vuoden aikana huomattavasti älypumppujen ja jatkuvan sensoroinnin ansiosta. Edelleen ainoa lääke on kuitenkin insuliini, joka on ollut käytössä sata vuotta.

Tutkimuksia on nyt menossa useammasta eri lääkeaineesta, ja viime vuosien tutkimukset ovat jo osoittaneet, että sairauden etenemistä voidaan hidastaa lääkkeellä. Yksi tällainen lääke on hyväksytty käyttöön Yhdysvalloissa ja sille on haettu myyntilupaa myös Euroopassa. Myös Taysissa on useampia lääkeaineita tutkittu ja myös uusia aihioita on tulossa.

Lue lisää: Ennätysmäärä lääke- ja laitetutkimuksia Uudessa lastensairaalassa

Kirjoittaja

Ulla Ora

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat