Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e49150, www.laakarilehti.fi/e49150

Melanooman rokotushoidon kehitys otti askelia eteenpäin

Dosentti Micaela Hernbergin mukaan alustavat tulokset mRNA-rokotteesta vaikuttavat lupaavilta, mutta kolmannen vaiheen tuloksista ei ole vielä julkaistua tietoa.

Anu-Elina Ervasti

Melanooman rokotushoidon tutkimuksissa on saatu aikaan edistysaskelia. Yksilöllistettyä mRNA-rokotetta kehittävät Moderna ja Merck eli MSD kertoivat tällä viikolla, että kliinisessä tutkimuksessa hoito näytti ehkäisevän syövän uusiutumista leikkauksen jälkeen. Tutkimuksissa on meneillään kolmas vaihe.

Intismeran-rokotetta käytettiin tutkimuksessa liitännäishoitona yhdessä pembrolitsumabin (Keytruda) kanssa. Vertailuryhmässä potilaat saivat pelkkää pembrolitsumabia. Ensisijainen päätetapahtuma oli potilaiden relapsivapaa elinaika, tiedotteessa kerrotaan.

Husin Syöpäkeskuksen ylilääkäri ja linjajohtaja Micaela Hernbergin mukaan ilmassa on ollut merkkejä siitä, että uusi rokote voisi olla lupaava.

– Aikaisempia rokotetutkimuksiahan on tehty vuosikymmenten ajan, ja ne ovat aina olleet vähän pettymyksiä. Faasi 2b -tutkimuksen tulokset on julkaistu kesän alussa, ja siinä oli kyllä erittäin lupaava tulos, hän kertoo.

Kolmannen faasin osalta yritykset ovat tuoneet tiedotteessaan julki vasta alustavia tuloksia. Kliinisen onkologian dosentti Hernberg painottaa, ettei niiden perusteella voida sanoa kovin paljoa. Esimerkiksi hoidettu potilasjoukko ei ole kovin suuri, ja kokonaisennusteen arviointiin tarvittaisiin lisää seuranta-aikaa.

– Tästähän puuttuu vielä tieteellinen julkaisu. Ennen kuin on nähnyt sitä, ei oikein uskalla mitään lopullista päätelmää tehdä.

Yksilöity rokote

Kolmosvaiheen tutkimuksessa on mukana yhteensä 1137 potilasta, jotka sairastavat levinneisyysasteen IIB–IV melanoomaa ja joilta kasvain oli poistettu leikkauksella. Rokote räätälöidään potilaalle hänen oman kasvaimensa mutaatioiden perusteella.

– Tämä on käsittääkseni ensimmäinen rokote, joka on yksilöity ja josta on faasin 3 tutkimustuloksia. Se tehdään potilaan kasvainkudoksesta niin, että siinä on "sormenjälki", jonka perusteella puolustussolut tunnistavat pahanlaatuiset solut, Hernberg sanoo.

Jos rokote osoittautuu toimivaksi, siitä voisivat hänen mukaansa hyötyä etenkin ne liitännäishoitoja saavat potilaat, joilla syövän uusiutumisriski on suurempi.

– Heille se olisi ainakin pohdittava asia.

Hernbergin mielestä on joka tapauksessa hyvä uutinen, että syöpähoitojen tutkimuksessa tapahtuu taas. Toimiessaan mRNA-rokotteista voisi olla apua myös muiden syöpien hoidossa.

Yhtiöillä on meneillään useita varhaisemman vaiheen tutkimuksia intismeranin käytöstä muun muassa keuhkosyövän ja virtsarakon syövän hoidossa. Hernbergin mukaan myös toisilla yrityksillä on lupaavia varhaisvaiheen mRNA-rokotetutkimuksia esimerkiksi haimasyövästä.

– Aika paljon tapahtui kymmenen vuotta sitten, kun tarkistuspisteen estäjät tulivat käyttöön. Nyt on selvästi taas tulossa uusia lähestymistapoja, hän sanoo.

Juttua on täsmennetty 21.8. klo 15.03: Merck tunnetaan Yhdysvaltojen ja Kanadan ulkopuolella nimellä MSD.

Lue lisää: Syöpärokotteita kehitetään useissa maailmanlaajuisissa tutkimuksissa – ”Parin vuoden aikana niistä saataneen jo tuloksia”

Kirjoittaja

Anu-Elina Ervasti

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat