THL esittää vesirokkorokotuksia kansalliseen rokotusohjelmaan aikuisille
Rokotukset aloitettaisiin korkeammassa riskissä olevista, kuten raskautta suunnittelevista.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) esittää vesirokkorokotusten täydentämistä kansallisessa rokotusohjemassa aikuisille, jotka eivät ole sairastaneet tautia tai saaneet rokotuksia.
Tämä tarkoittaa 20–50-vuotiaita, koska käytännössä kaikilla yli 50-vuotiailla on sairastetun taudin antama immuniteetti vesirokkoa vastaan. Alle 20-vuotiaille vesirokkorokotuksia on tarjottu osana kansallista rokotusohjelmaa.
– Valtaosa Suomen aikuisväestöstä on sairastanut vesirokon jo lapsuudessa, joten rokotusten kohderyhmään kuuluu arviolta vain 1–3 prosenttia alle 50-vuotiaista aikuisista, sanoo tiedotteessa THL:n johtava asiantuntija Mia Kontio.
Aikuisena vesirokko aiheuttaa yleensä vakavan taudinkuvan. Myös komplikaatioiden riski kasvaa iän myötä.
Lisäksi virus jää piilevänä elimistöön ja voi myöhemmin aktivoitua vyöruusuna.
Rokotteet vähentäneet lasten vesirokkotapauksia selvästi
THL suosittelee, että rokotukset aloitetaan korkeammassa riskissä olevista, kuten raskautta suunnittelevista ja henkilöistä, joille ollaan aloittamassa immuunipuolustusta heikentävä lääkitys tai hoito.
Päätöksen vesirokkorokotusohjelman täydentämisestä tekee sosiaali- ja terveysministeriö.
Vesirokkorokotteet otettiin osaksi lasten rokotusohjelmaa Suomessa vuonna 2017, ja tämä on vähentänyt lasten vesirokkotapauksia ja viruskiertoa selvästi.
Maailmanlaajuisesti vesirokko aiheuttaa edelleen vuosittain noin 4,2 miljoonaa vakavaa komplikaatiota, jotka johtavat sairaalahoitoon, sekä noin 4200 kuolemantapausta.




