Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2025;80:e46664, www.laakarilehti.fi/e46664

Valtaosa alueista valitsi Lifecaren

Yli puolet hyvinvointialueista käyttää jo yhtä, yhtenäistä potilastietojärjestelmää. Kahdeksalla alueella käyttöönotot ovat vielä kesken.

Virpi Ekholm

Kaikki hyvinvointialueet ovat nyt valinneet potilastietojärjestelmän, jota käytetään jatkossa terveydenhuollossa koko alueella.

Suurin osa hyvinvointialueista, yhteensä 14 aluetta, on valinnut potilastietojärjestelmäkseen Tietoevryn Lifecaren. Kolmella niistä käyttöönotot ovat vielä kesken. Tiedot perustuvat Lääkärilehden kyselyyn hyvinvointialueiden digi- ja tietohallintojohtajille.

Keski-Suomen hyvinvointialueella Lifecaren viimeiset käyttöönotot tapahtuivat keväällä 2024.

– Siirtyminen yhteiseen järjestelmään on ollut osa laajempaa digitalisaatiohanketta, jonka tavoitteena on parantaa tiedonhallintaa ja potilasturvallisuutta. Käyttöönotoissa on painotettu henkilöstön koulutusta ja integraatioita muiden järjestelmien kanssa, kertoo tietohallintojohtaja Ari-Pekka Paananen Keski-Suomen hyvinvointialueelta.

Neljä hyvinvointialuetta on valinnut potilastietojärjestelmäkseen CGI:n Omni360-järjestelmän. Keski-Uudellamaalla se on jo kattavasti käytössä, mutta Pirkanmaalla, Pohjois-Savossa ja Varsinais-Suomessa käyttöönotot jatkuvat vuonna 2026.

Lapin ja Pohjois-Pohjanmaan erikoissairaanhoidossa on käytössä julkisomisteinen Esko, joka korvaa muut järjestelmät myös perusterveydenhuollossa vuoden 2028 loppuun mennessä.

Vantaan ja Keravan hyvinvointialue jatkaa lisäksi Epicin toimittaman Apotin käyttöä yhdessä Helsingin ja Husin kanssa.

Siirtymä hidasti lääkärien työtä

Pirkanmaan hyvinvointialueella uudeksi potilastietojärjestelmäksi valikoitui Istekin järjestämässä kilpailutuksessa CGI:n Omni360.

Uusi järjestelmä on otettu tänä vuonna käyttöön Pirhan koko perusterveydenhuollossa.

– Erikoissairaanhoidossa on edelleen käytössä CGI:n Uranus, mutta se tullaan korvaamaan uudella Omni360-järjestelmällä vuoden 2026 aikana, toteaa tietohallintojohtaja Pasi Lehmus.

Omni360 otettiin toukokuussa 2025 käyttöön myös Kangasalla, jossa se korvasi aiemmin käytetyn Mediatrin. Yleislääketieteen erikoislääkäri Riitta Siiskonen Ruutanan terveysasemalta kertoo, että siirtyminen uuteen järjestelmään hidasti aluksi työntekoa merkittävästi.

– Uuden oppiminen vie aina aikansa. Pikkuhiljaa järjestelmä on tullut tutummaksi, hän kuvailee.

Esimerkiksi ajantasaisten lääkelistojen siirtäminen uuteen järjestelmään on ollut Siiskosen mukaan varsin työlästä ja aikaavievää.

Samanaikaisesti potilastietojärjestelmän vaihdon kanssa hyvinvointialueella on tapahtunut paljon muitakin muutoksia. Monet ohjeistukset ja toimintatavat ovat muuttuneet. Vastaanottotyöhön on sen vuoksi järjestynyt vähemmän aikaa kuin ennen.

– Kun erikoissairaanhoidossakin ensi syksynä otetaan käyttöön Omni360, tiedonkulku ja potilaiden asioiden hoito täällä Pirkanmaalla todennäköisesti sujuvoituu, Siiskonen pohtii.

Lue lisää: Yhteinen potilastietojärjestelmä Pirkanmaalle

Lue lisää: Tuore tutkimus: Potilastietojärjestelmien käytettävyydessä on edelleen kehitettävää

Kirjoittaja

Virpi Ekholm


Faktat

Tilanne joulukuussa 2025

Etelä-Karjala: Lifecare käytössä koko alueella jo Eksoten aikana.

Etelä-Pohjanmaa: Lifecare käytössä koko alueella vuodesta 2014.

Etelä-Savo: Lifecare käytössä koko alueella vuoden 2025 alusta alkaen.

Helsinki: Apotti käytössä vuodesta 2021.

Itä-Uusimaa: Tällä hetkellä käytössä Lifecare, Pegasos/Omni ja Mediatri. Koko alueen kattavan Lifecaren käyttöönotot tehdään vuoden 2026 loppuun mennessä.

Kainuu: Lifecare käytössä koko alueella vuodesta 2011.

Kanta-Häme: Lifecare käytössä koko alueella jo kuntaperusteisen sosiaali- ja terveydenhuollon aikana. Forssan ja muun Kanta-Hämeen Lifecare yhdistettiin vuoden 2025 alussa.

Keski-Pohjanmaa: Lifecare käytössä koko alueella vuodesta 2017.

Keski-Suomi: Lifecare käytössä koko alueella keväästä 2024.

Keski-Uusimaa: Omni360 käytössä koko alueella vuodesta 2021.

Kymenlaakso: Lifecare käytössä koko alueella vuodesta 2019.

Lappi: Erikoissairaanhoidossa käytössä Esko. Perusterveydenhuollossa useita järjestelmiä (Lifecare, Pegasos/Omni, Mediatri), jotka korvataan Eskolla vuoden 2028 loppuun mennessä.

Länsi-Uusimaa: Tällä hetkellä käytössä Lifecare, Omni ja Mediatri. Apotti-käyttö on pääosin jo päättynyt. Lifecare korvaa muut järjestelmät kesään 2026 mennessä.

Pirkanmaa: Omni360 on otettu kattavasti käyttöön koko perusterveydenhuollossa. Erikoissairaanhoidossa käytössä Uranus, joka korvataan Omni360-järjestelmällä vuoden 2026 aikana.

Pohjanmaa: Lifecare käytössä koko alueella keväästä 2025 alkaen.

Pohjois-Karjala: Tällä hetkellä koko alueella käytössä Mediatri, joka korvataan Lifecare-järjestelmällä vuosina 2026–2027.

Pohjois-Pohjanmaa: Erikoissairaanhoidossa käytössä Esko. Perusterveydenhuollossa Lifecare, joka korvataan Eskolla vuoden 2026 loppuun mennessä.

Pohjois-Savo: Perusterveydenhuollossa käytössä Omni360, jonka viimeiset käyttöönotot olivat keväällä 2025. Erikoissairaanhoidossa Uranus, joka korvataan Omni360-järjestelmällä kesään 2026 mennessä.

Päijät-Häme: Lifecare käytössä koko alueella tammikuusta 2023.

Satakunta: Lifecare käytössä koko alueella, viimeinen käyttöönotto oli syyskuussa 2025.

Vantaa ja Kerava: Käytössä Apotti koko alueella, käyttöönotot 2019–2021.

Varsinais-Suomi: Omni360 käytössä koko perusterveydenhuollossa toukokuusta 2025 alkaen. Erikoissairaanhoidossa käyttöönotto tapahtuu joulukuussa 2026.

Lähde: Lääkärilehden kysely hyvinvointialueiden digi- ja tietohallintojohtajille

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030