Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e48306, www.laakarilehti.fi/e48306

Yritysten, hyvinvointialueiden ja kansalaisten säästöt kurittavat yksityispuolta

Monta samanaikaista syytä selittää muutosneuvotteluja terveyspalveluyrityksissä.

Anne Seppänen

Yksityiset terveyspalveluyritykset, kuten Terveystalo ja Pihlajalinna ovat kertoneet vastikään muutosneuvotteluistaan ja henkilöstön vähentämisestä.

Hyvinvointiala Hali ry:n terveyspalvelujohtaja, asiantuntijalääkäri Emma Kajanderin mukaan tällä on yhteys yleiseen taloustilanteeseen. Taustalla on monta samanaikaista syytä.

– Terveyspalveluyritykset ovat yrityksiä kuten muutkin yritykset, ja niihin vaikuttavat ympäristössä tapahtuvat asiat. Monella markkinalla on nyt tapahtunut heikentymistä, Kajander sanoo.

Heikompi taloudellinen tilanne vaikuttaa yksityismarkkinaan.

– Vaikka ihmiset priorisoivat terveyttään aika pitkälle ja haluavat hoitaa sitä, he joutuvat joissakin tilanteissa säästämään siitäkin, Kajander toteaa.

Työterveydestä leikataan

Työterveys on iso markkina, mutta sitä pienentää se, että heikon työllisyystilanteen aikana yrityksissä on vähemmän väkeä töissä. Työterveyshuollosta myös säästetään.

– Yritykset säästävät kaikesta, myös työterveydestä, vaikka tiedetään, ettei se pitemmän päälle ole kovin järkevää.

Kolmas tilanteeseen vaikuttava tekijä on se, että hyvinvointialueet ovat ottaneet entistä enemmän ostopalveluita omaksi toiminnakseen.

Näiden lisäksi tilanteeseen vaikuttaa maailmanlaajuisen tilanteen epävarmuus.

– Tuntuu, että näitä yrityksiä pidetään jotenkin automaattisina kultakaivoksina, mutta ei se niin ole, vaan ne ovat yritystoimintaa kuten muutkin, ja siinä on riskinsä. Kun yleisesti menee heikosti, terveyspalveluyrityksilläkin menee heikosti, Kajander sanoo.

Hän kuitenkin muistuttaa, ettei niiden tilanne ole mitenkään äärimmäisen huono.

– Kun menee heikommin kuin on ennustettu, yritykset joutuvat tekemään toimia, joilla varmistetaan, että jatkossa menee hyvin.

Lue lisää: Pihlajalinnassa päättyy arviolta 220 työtehtävää

Lue lisää: Terveystalo käynnistää 4400 henkeä koskevat YT-neuvottelut

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030