Terveydenhuolto Suom Lääkäril 2026;81:e48584, www.laakarilehti.fi/e48584

YT-neuvottelut Savonlinnan tekonivelkirurgiasta päättyivät

Savonlinnan sairaalan tekonivelkirurgiaa esitetään keskeytettäväksi 26. kesäkuuta alkaen.

Ulla Toikkanen

Savonlinnan sairaalan tekonivelkirurgiaa koskevat YT-neuvottelut päättyivät 26. toukokuuta, kertoo Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa. Kuusi viikkoa kestäneet neuvottelut päättyivät erimielisinä.

Neuvottelujen lopputuloksena Savonlinnan sairaalan tekonivelkirurgiaa esitetään keskeytettäväksi 26.6.2026 alkaen Aluehallitus käsittelee asiaa seuraavassa kokouksessaan 1. kesäkuuta.

Savonlinnan tekonivelkirurgian keskeyttämisen henkilöstövaikutukset koskevat 26 henkilötyövuotta. Toiminnan keskeytyessä Eloisa pystyy tarjoamaan irtisanomisuhan alla oleville muita tehtäviä. On mahdollista, että ainakin osa löytää työpaikan nopeallakin aikataululla.

Taustalla lainmukaisuus

Savonlinnan sairaalan tekonivelkirurgian keskeyttäminen ei kuulu Etelä-Savon hyvinvointialueen talouden sopeuttamistoimiin.

Asian taustalla ovat valtioneuvoston asetus eräistä leikkauksista ja lääketieteellisistä toimenpiteistä (888/2025) sekä terveydenhuoltolain muuttamisesta annetun lain (1081/2024) voimaantulosäännös.

Niiden mukaan Etelä-Savon hyvinvointialueen Savonlinnan sairaalassa voi toteuttaa tekonivelkirurgiaa, jos hoitotakuu on vaarassa jäädä toteutumatta hyvinvointialueella, leikkaustoiminta on väliaikaista ja jonojen purkamiseksi tehtävää, leikkaustoiminnalla puretaan ensisijaisesti oman hyvinvointialueen leikkausjonoja ja tuottaminen ei sido erityisosaajaresurssia pysyvästi.

Lue lisää: Etelä-Savokin 2,6 miljoonaa ylijäämäinen

Lue lisää: Etelä-Savossa irtisanomisuhka 158 tehtävään – kohdistuu hoiva- ja hoitohenkilöstöön

Kirjoittaja

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani