Tiede Suom Lääkäril 2024;79:e40784, www.laakarilehti.fi/e40784

Äidin raskaudenaikaisella stressillä yhteys lapsen ADHD-oireisiin

Väitöskirjatutkija löysi ADHD:n varhaisia riskitekijöitä vuoden 1986 Pohjois-Suomen syntymäkohortista.

Anne Seppänen

Äidin raskaudenaikainen stressi ja ei-toivottu raskaus voivat lisätä ADHD-oireiden esiintymistä lapsella, ilmenee LL Jandeh Jallow´n väitöskirjatutkimuksesta .

Jallow selvitti raskaudenaikaisia ja varhaislapsuuden ADHD:n riskitekijöitä vuoden 1986 Pohjois-Suomen syntymäkohortissa. Näitä on aiemmin tutkittu vähän. Hän tutki, liittyvätkö äidin raskauden aikainen tulehdus ja stressi, imetyksen kesto sekä lapsen oma persoonallisuus ja psykiatriset oheissairaudet lisääntyneeseen ADHD-riskiin lapsuus- ja nuoruusiässä.

Jallow osoitti ei-toivotun raskauden ja alle kolme kuukautta kestäneen täysimetyksen yhteyden yliaktiivisiin oireisiin kahdeksanvuotiaana.

Äidin raskauden aikainen stressi ja alle kuusi kuukautta kestänyt osittainen imetys olivat merkkejä lisääntyneestä riskistä ADHD-oireisiin 16-vuotiaana.

Lue lisää: ADHD-diagnoosi yleinen sijoitetuilla lapsilla

Myös lapsen oma persoonallisuusprofiili liittyi ADHD-diagnoosiin nuoruusiässä. Nuoret, joilla todettiin ADHD, olivat useammin elämyshakuisia sekä vähemmän itseohjautuvia, yhteistyöhaluisia ja sinnikkäitä kuin he, joilla ei diagnosoitu ADHD:ta.

LL Jandeh Jallow`n väitöstutkimus Early risk factors for ADHD : a Northern Finland Birth Cohort 1986 study tarkastetaan Oulun yliopistossa 24.5.2024.

Kirjoittaja

Anne Seppänen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030