Eteisväliseinän aukon sulku katetritekniikalla
Eteisväliseinän aukko (ASD) on perinteisesti suljettu avosydänleikkauksessa. Kymmenen viime vuoden aikana on aukkoja alettu sulkea myös katetriteitse käyttäen tähän tarkoitukseen kehitettyjä sulkulaitteita. Katetrisulun etuina ovat leikkausta vähäisempi trauma, lyhyempi sairaalahoito, nopeampi toipuminen ja varhaisempi työhön paluu.
Tyks:ssa on kolmen vuoden aikana tehty katetritekniikalla 52 sulkua. Sulkeminen onnistui 44 potilaalla (85 %), mikä vastaa muualla saatuja kokemuksia. Vakavia, sairaalahoitoa pitkittäneitä komplikaatioita ei ilmaantunut.
Tulevaisuudessa tarjottaneen katetriteitse tapahtuvaa sulkua potilaille ensisijaisena hoitomuotona, ja leikkaukseen ohjataan ainoastaan potilaat, joiden eteisväliseinän aukko ei sovellu katetrisulkuun.
Noin yhdellä prosentilla vastasyntyneistä on jokin synnynnäinen sydänvika. Näistä eteisväliseinän aukko (ASD) on tavallisimpia (1). Yleisin ASD:n muoto on secundum-tyyppinen aukko, joka sijaitsee keskellä väliseinää, fossa ovaliksen seudussa ja aiheuttaa oikovirtauksen vasemmasta eteisestä oikeaan.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



