Kotona mitattu verenpaine kuvaa valtimotaudin riskiä paremmin kuin vastaanotolla mitattu
Kohonneen verenpaineen diagnosointi ja hoito perustuvat yhä suurimmaksi osaksi vastaanotolla tapahtuviin verenpainemittauksiin, vaikka tällä käytännöllä on lukuisia heikkouksia.
Verenpaineen kotimittaus on potilaalle miellyttävä verenpaineen mittaustapa, joka voi myös johtaa parempaan hoitoon sitoutumiseen.
Kotona mitatulla verenpaineella on vahvempi yhteys verenpaineen aiheuttamiin elinvaurioihin ja tuleviin valtimotautitapahtumiin kuin vastaanotolla mitatulla.
Vastaanotolla mitattu paine kuvaa todellista verenpainetasoa huonommin kuin kotona mitattu, ja sen käyttöä kohonneen verenpaineen diagnosoinnissa ja hoidon ohjaajana tulisi vähentää.
Kohonneen verenpaineen on arvioitu olevan kolmanneksi suurin tautitaakan aiheuttaja ja merkittävä ennenaikaisen kuoleman riskitekijä, joka aiheuttaa yli 7 miljoonaa kuolemaa vuosittain (1). Vaikka suomalaisten verenpainetaso on jatkuvasti kehittynyt parempaan suuntaan, vuonna 2011 yli 30-vuotiaasta…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



