Lehti 18-19: Katsausartikkeli 18-19/1997 vsk 52 s. 2280

Masennuslääkkeet ja neuroleptit unettomuuden hoidossa

Tavallisimmat unettomuuden hoidossa käytetyt lääkkeet, bentsodiatsepiinit, tsopikloni ja tsolpideemi, eivät ole aina paras vaihtoehto. Psykoottisille ja masennuspotilaille tai näihin tiloihin taipuvaisille sekä herkästi päihteiden käyttöön ajautuvien unilääkkeiksi tulee harkita muita vaihtoehtoja. Sekä masennuslääkkeissä että neurolepteissä on aineita, jotka rauhoittavan vaikutuksensa ansiosta soveltuvat tähän käyttöön. Toisaalta niiden sivuvaikutukset voivat häiritä unta.

Hannu Lauerma

Unettomuus on yleensä jonkin ongelman tai sairauden aiheuttama oire. Ennen lääkityksen aloittamista on siksi pyrittävä varmistumaan unettomuuden tyypistä ja aiheuttajasta. Oman spesifin hoitonsa vaativat mm. uniapnea, levottomat jalat -oireyhtymä ja monet muut unta häiritsevät sairaudet.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat