Mekaaninen yskityslaite yskimisen avustamisessa
HALO-suositus: SLL452010-3711.pdf
- Mekaanista noninvasiivista yskityslaitetta käytetään yskimisen avustamiseen ja eritteiden poistamiseen hengitysteistä potilailta, joilla yskimisfunktio on heikentynyt.
- Tässä järjestelmällisessä kirjallisuuskatsauksessa arvioitiin yskityslaitteen hyötyjä ja mahdollisia haittoja verrattuna manuaalisesti avustettuun yskimiseen.
- Tutkimuksia löytyi vähän ja niissäkin potilasmäärät olivat pieniä ja tutkimusasetelmat useimmiten vajavaisia, joten luotettavien päätelmien tekeminen mekaanisen yskityslaitteen vaikuttavuudesta on vaikeaa.
- Yskityslaitteesta näyttää olevan hyötyä ALS-potilaille, joilla ei ole bulbaaripareesia, sekä muille selkäydinvamma- ja lihasheikkouspotilaille, joiden yskimiskyky on merkittävästi huonontunut. ALS-potilaat, joilla on vaikea bulbaaripareesi, eivät näytä hyötyvän laitteen käytöstä ja keuhkoahtaumapotilaiden hoidossa näyttö hyödystä on ristiriitaista.
- Lisää tutkimusnäyttöä tarvitaan laitteen tehosta ja turvallisuudesta eri tautiryhmissä sekä tautien eri vaikeusasteissa.
Ilmateiden puhtaana pitäminen voi olla vaikeutunut monista eri syistä. Näitä ovat esimerkiksi lihasheikkous, limaeritteen muuttunut sitkoisuus, värekarvatoiminnan häiriöt ja rakenteelliset poikkeavuudet (1). Näissä ja muissa vastaavissa tilanteissa käytetään erilaisia fysioterapeuttisia menetelmiä…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



