Lehti 24: Katsausartikkeli 24/2002 vsk 57 s. 2639 - 2642

Milloin potilaalla tulee epäillä vestibulaarihermon schwannoomaa ja tehdä aivojen magneettikuvaus?

Vestibulaarihermon schwannooma on yleisin kallonsisäinen schwannooma. Kyseessä on hitaasti kasvava hyvänlaatuinen kasvain. Noin 6-10 % kallonsisäisistä kasvaimista ja 80-90 % ponskulman kasvaimista on vestibulaarihermon schwannoomia. Vestibulaarihermon schwannooma on yleensä toispuoleinen, mutta noin 5 % niistä on molemminpuolisia, ja tila liittyy neurofibromatoosi 2:een. Yleisimmät kasvaimen aiheuttamat oireet ovat toispuoleinen sensorineuraalinen kuulonalenema, ei-pulsoiva tinnitus ja huimaus. Voimavarojen ja resurssien rajallisuuden vuoksi on tärkeää, että magneettikuvaukset kohdennetaan oikein.

Tapani TikkakoskiPertti SiponenRoger AsplundHannu Tuominen

Vestibulaarihermon schwannooma, mitä aiemmin kutsuttiin akustikusneurinoomaksi, on yleisin kallonsisäinen schwannooma. Se saa alkunsa Schwannin soluista. Kyseessä on hitaasti kasvava hyvänlaatuinen kasvain, mikä voi seurannassa pysyä ennallaan, kasvaa tai joskus jopa pienentyä. Graamans ym.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat