Lehti 4: Katsausartikkeli 4/2000 vsk 55 s. 327 - 329

Podofyllotoksiinivalmiste CPH 82 - nopeatehoinen mitoosinestäjä nivelreuman hoidossa

Podofyllotoksiinivalmisteet ovat olleet jo pitkään tuttuja suomalaisille reumatologeille. Nykyisin käytetyn CPH 82 -valmisteen käyttö on 1990-luvulla hiljalleen lisääntynyt, vaikka nivelreuman lääkehoitoon on tullut uusiakin mahdollisuuksia. On ilmeistä, että CPH 82 katsotaan käyttökelpoiseksi vaihtoehdoksi nivelreuman peruslääkehoidossa. Koska potilaiden seuranta on yleensä perusterveydenhuollon tehtävänä, on yleislääkärinkin pääpiirteissään tunnettava CPH 82:n ominaisuudet.

Kari LaihoJukka Martio

Podofyllotoksiinijohdannaisia on käytetty nivelreuman hoidossa jo 1960-luvulta lähtien. Tällöin käytössä ollut Proresid koostui yli kahdestakymmenestä huonosti määritellystä podofyllotoksiinijohdannaisesta, jotka oli valmistettu Himalajalla kasvavasta Podophyllum emodi -lääkekasvin juuresta.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat