Psoriaasin uudet hoidot - yhdistelmävoidetta ja biologisia lääkkeitä
Psoriaasin hoitoon on tulossa uusia vaihtoehtoja sekä paikallishoitojen että sisäisten lääkkeiden saralla.
Kalsipotriolin ja vahvan kortikosteroidin yhdistelmävoide on uusi paikallishoito, jonka avulla läiskäpsoriaasi voidaan saada siistiksi kerran vuorokaudessa tapahtuvalla voitelulla.
Sisäisen lääkehoidon alueella uudet biologiset lääkkeet antavat toivoa paremmasta huomisesta niille vaikeaa ihopsoriaasia tai nivelpsoriaasia sairastaville, joiden tautia ei nykyisillä hoidoilla saada taltutetuksi.
Biologisten lääkkeiden erittäin korkea hinta, sairausvakuutuskorvattavuuden puute ja epävarmuus pitkäaikaisen käytön turvallisuudesta asettavat toistaiseksi tiukat rajat niiden käytölle.
Biologisten lääkkeiden tulo on ihopsoriaasinkin hoidossa tosiasia, eikä ole eettisesti oikeutettua jättää niitä käyttämättä silloin, kun vaikeissa tapauksissa perinteisillä hoidoilla ei saada riittävää hoitovastetta.
Psoriaasi on krooninen tulehduksellinen ihotauti, jota sairastaa 2-3 % väestöstä ja johon noin 10%:ssa tapauksista liittyy reuman kaltainen nivelsairaus (1). Taustalla on geneettinen alttius, jonka tutkimuksessa suomalaiset geenitutkijat ovat olleet merkittävästi mukana. Tärkein alttiusgeenialue on…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



