Lehti 34: Katsausartikkeli 34/1993 vsk 48 s. 3368

Raskaudenaikainen veriryhmäimmunisaatio ja vastasyntyneen hemolyyttinen tauti

Kaikista äitiysneuvoloissa asioivista äideistä otetaan 8.-12. raskausviikolla verinäyte veriryhmävasta-ainetutkimuksia varten. Vuonna 1992 seulonnassa löytyi 243 äidin näytteestä raskauden kannalta merkityksellinen veriryhmävasta-aine; näistä äideistä 160 oli Rh-positiivisia ja 83 Rh-negatiivisia. Lisäksi 267 äidiltä todettiin raskauden kannalta merkityksetön vasta-aine. Seulonta on perustana immunisoituneiden äitien hoidosta ja seurannasta päätettäessä. Tärkeimpiä syntyvän lapsen kannalta ovat sellaiset veriryhmäimmunisaatiot, jotka voivat aiheuttaa sikiössä hemolyyttisen anemian ja erytroblastoositaudin. Sikiön vaikea-asteista erytroblastoositautia voidaan joutua hoitamaan kohdunsisäisillä verensiirroilla.

Vastasyntyneen hemolyyttinen tauti on Suomessa nykyään harvinainen, osin ehkäisevän hoidon, osin tehokkaan seurannan ansiosta. Sikiön verensiirtoja vaativia tapauksia on vuosittain vain 5-10.

Hannele SarenevaKari TeramoMalla KuosmanenMartin Renlund Jarl Eklund

Kaikki Suomen äitiysneuvoloissa asioivat äidit antavat verinäytteen veriryhmävasta-ainetutkimusta varten. Tutkimuksen tarkoituksena on löytää mahdollisimman varhaisessa raskauden vaiheessa ne äidit, joiden sikiöillä ja vastasyntyneillä on vaara sairastua hemolyyttiseen tautiin. Näyte otetaan 8.-12.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat