Sikiön lisääntynyt niskaturvotus ensimmäisessä seulontakaikututkimuksessa
•Niskaturvotus on fysiologinen nestekertymä sikiön niskan puolella. Se on havaittavissa kaikilla sikiöillä ensimmäisessä seulontakaikututkimuksessa.
•Lisääntynyt niskaturvotus (≥ 3 mm) liittyy kromosomipoikkeavuuksiin, rakennepoikkeavuuksiin ja perinnöllisiin oireyhtymiin. Mitä paksumpi niskaturvotus on, sitä enemmän poikkeavuuksia löytyy.
•Sikiöistä, joilla on lisääntynyt niskaturvotus, yhdellä viidestä todetaan kromosomipoikkeavuus. Niistä, joilla kromosomisto on normaali, yhdellä kymmenestä on rakennepoikkeavuus tai perinnöllinen oireyhtymä.
•Seurantatutkimuksessa vaikea neurologisen kehityksen häiriö havaittiin 6,5 vuoden iässä 1,7 %:lla kromosomistoltaan normaaleista lapsista, joilla oli ollut sikiökaudella lisääntynyt niskaturvotus.
Raskausviikoilla 11+0–13+6 tehtävässä sikiön seulontakaikututkimuksessa voidaan mitata niskaturvotus (NT) (1,2). Se on niskapuolella oleva kaikuköyhä alue, joka näkyy parhaiten sikiön profiilikuvassa. Kaikilla sikiöillä on todettavissa pieni määrä niskaturvotusta raskausviikoilla 10–14, ja sen…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



