Lehti 47: Katsausartikkeli 47/2008 vsk 63 s. 4087 - 4093

TIA- ja aivoinfarktipotilaan antitromboottinen lääkehoito

- Aivohalvaus aiheuttaa eniten vammaisuutta maamme aikuisväestölle, minkä lisäksi se on maassamme kolmanneksi kallein sairaus. Noin 80 % kaikista aivohalvauksista on aivoinfarkteja.

- Aivoinfarktin tai TIA-kohtauksen saaneilla on merkittävästi lisääntynyt riski saada uusi aivoinfarkti. Riski on suurin pian sairastumisen jälkeen.

- Asetyylisalisyylihappo (ASA) vähentää aivoinfarktin riskiä noin 13 %, mutta ASA:n ja dipyridamolin yhdistelmä 37 % lumeeseen verrattuna.

- Myös klopidogreeli on ASA:aa tehokkaampi, mutta klopidogreelin ja ASA:n yhdistelmä ei ole pelkkää ASA:aa tehokkaampi valtimoperäisten tukosten ja kardiovaskulaarisen kuoleman estossa.

- Aivan tuoreessa PROFESS-tutkimuksessa, jossa oli 20 333 aivoinfarktin sairastanutta potilasta, ASA:n ja dipyridamolin yhdistelmä ja klopidogreeli olivat yhtä tehokkaita uuden aivoinfarktin sekä keskeisten päätetapahtumien yhdistelmän estossa.

Juhani Sivenius

Aivohalvaus on maailmanlaajuisesti toiseksi yleisin kuoleman syy (1,2) ja kolmanneksi yleisin kuoleman syy Euroopassa ja Yhdysvalloissa sepelvaltimotaudin ja syöpäsairauksien jälkeen (3). Sen takia menetetään enemmän laatupainotteisia elämänvuosia kuin minkään muun sairauden (4). Se muodostaa…

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat