Vastasyntyneiden lasten sairaalainfektioiden seuranta Valtakunnallinen kartoitus vastasyntyneiden tehohoitoyksiköissä 2008-2009
- Sairaalainfektiot ovat yleisiä vastasyntyneiden tehohoitoyksiköissä.
- Ennen jatkuvan seurannan käynnistämistä tai sen kattavuuden arvioimiseksi voidaan sairaalainfektioiden esiintyvyyttä kartoittaa prevalenssi- eli vallitsevuustutkimuksella. Sen avulla saadaan hyvä yleiskuva infektiotilanteesta nopeasti ja kohtuullisella työmäärällä, mutta tutkimus on altis sattuman vaikutukselle.
- Suomalaisissa vastasyntyneiden tehohoitoyksiköissä tehdyissä toistetuissa prevalenssikartoituksissa sairaalainfektioiden vallitsevuus vaihteli huomattavasti eri yksiköiden välillä ja eri tutkimuskerroilla.
- Pienissä yksiköissä sairaalainfektioiden jatkuva ilmaantuvuusseuranta on suositeltavampaa kuin toistetut prevalenssitutkimukset.
Valtaosa sairaalainfektioista esiintyy potilailla, joiden immuunipuolustus on tavanomaista heikompi. Lapsipotilaista riskiryhmiä ovat erityisesti mm. tehohoitoa tarvitsevat vastasyntyneet sekä syöpä- ja elinsiirtopotilaat. Vastasyntyneiden teho-osastojen potilaista eniten infektioita sairastavat…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



