Kolmasosa uusista keliakiapotilaista voi säästyä tähystykseltä
Jos lääkäri epäilee jotakin muuta vakavaa sairautta, tähystys on väitöskirjatutkija Valma Fuchsin mukaan edelleen tarpeen.
Keliakian diagnosointi voi tulevaisuudessa helpottua osalla potilaista, koska kaikkia ei tarvitse enää tähystää diagnoosin varmistamiseksi. Tämä ilmeni lääkäri Valma Fuchsin väitöstutkimuksessa. Keliakiaa sairastaa kaksi prosenttia suomalaisista, mutta vain kolmasosa potilaista on diagnosoitu.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



