Diabetesrekisteri alueellisena hoidonhallintajärjestelmänä
- Terveydenhuollossa kerätään paljon tietoa, mutta tiedon hyödynnettävyys on puutteellista.
- Helsingin ja Uudenmaan kuntayhtymän sekä Espoon ja Helsingin terveyskeskusten potilastietojärjestelmien tiedoista on rakennettu alueellinen 37 611 diabeetikon rekisteri hoidon laadun jatkuvaa seurantaa varten.
- Tämän väestöpohjaisen hoidonhallintajärjestelmän tietojen perusteella diabeetikoiden hoidon laatu on valtimotautien prosessimittareilla arvioituna hyvä tai vähintään tyydyttävä, mutta lisäsairauksien seurantaa voidaan kehittää.
- Diabeteksen hoidossa suurin osa terveydenhuollon ammattilaisten suoritteista kohdistuu hyvässä tai tyydyttävässä hoitotasapainossa olevien diabeetikoiden seurantaan.
- Rekisteritiedon ja -kokemuksen perusteella resursseja voitaisiin kohdistaa valtimotautiriskin mukaisesti ja siten lisätä hoidon vaikuttavuutta.
Kroonisten sairauksien kuormitus palvelujärjestelmälle on kasvanut nopeasti (1). Diabeteksen esiintyvyys lisääntyi 59 % vuosina 1997-2007 (2). Samaan aikaan sairauden hoidon kustannukset ovat lähes kaksinkertaistuneet (3). Julkisen terveydenhuollon tuottavuus väheni 2000-luvulla tieto- ja…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



