Gynekologit tekivät sen jo - jatkokoulutus auditoitu koko maassa
Naistentautien ja synnytysten erikoisalalla Suomessa annettu jatkokoulutus on nyt auditoitu koko maassa.
Viisi yliopistosairaalaa sai akkreditointitodistuksensa vuosina 2000-2001 eurooppalaisen kattojärjestön EBCOG:n toimiessa arvioitsijana.
Vuoden 2004 loppuun mennessä näiden lisäksi 15 keskussairaalaa sai viideksi vuodeksi kelpoisuustodistuksen jatkaa koulutuksen antamista erikoistuville lääkäreille.
Kotimaisista asiantuntijoista koottu auditointiryhmä saattoi varsin helposti todeta, että kaikki keskussairaalat täyttävät koulutusyksikölle asetetut vaatimukset.
Auditoinnin tuloksena yksikköjen kehittämiskohteiden tunnistaminen helpottuu, kun koulutustoimintaa katsotaan ulkopuolisen silmin ja käytetään hyväksi vertaisarviointia. Lisäksi koko maan tasolla koulutus yhdenmukaistuu, kun objektiivinen vertailu toisiin yksiköihin tulee mahdolliseksi ja julkiseksi. Myös koulutuksen tavoitteet havainnollistuvat sekä erikoistuville että kouluttajille.
Saatuja tietoja voidaan ja tulee käyttää apuna tulevissa auditoinneissa viiden vuoden välein.
Työvoiman vapaa liikkuvuus on yksi EU:n kantavista periaatteista, ja se asettaa omat haasteensa myös eurooppalaiselle erikoislääkärikoulutukselle. Edessä on erikoislääkärikoulutuksen standardisointi, muutoin tämä periaate ei voi toteutua. Koulutuksen arviointi on tarpeen, jotta…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



