Lääkärien terapeuttiset asenteet sydän- ja verisuonitautien vaaratekijöiden, erityisesti ylipainon ja tupakoinnin, hoitoon
Lähtökohdat
Aikaisempi suotuisa kehitys sydän- ja verisuonitautien keskeisissä vaaratekijöissä, tupakoinnissa ja seerumin kolesterolitasossa, on pysähtynyt väestötasolla uuden FINRISKI-tutkimuksen mukaan. Tämän avoterveydenhuollossa toimiville lääkäreille suunnatun kyselyn tarkoituksena oli selvittää suhtautumista sydän- ja verisuonitautien riskitekijöihin, erityisesti ylipainoon ja tupakointiin.
Menetelmät
Kyselytutkimus toteutettiin marras-joulukuussa 2004 yhden kuukauden aikana. Tutkimuslomake lähetettiin kaikille kliinisessä potilastyössä avoterveydenhuollossa, työterveyshuollossa ja yksityisillä lääkäriasemilla työskenteleville lääkäreille, jotka eivät olleet erikseen kieltäneet postitusta
Tulokset
Tupakointi koettiin yksittäisistä riskitekijöistä tärkeimmäksi. Huomattavan moni vastaaja piti glukoositasapainon hallintaa diabeetikolla tärkeimpänä hoidon kohteena ja asetti sen jopa dyslipidemian ja verenpaineen hoidon edelle. Ylipainon hoito koettiin selvityksessämme vähiten tärkeäksi.
Päätelmät
Tupakointiin kiinnitetään hyvin huomiota, mutta ylipainon ja keskivartalolihavuuden toteaminen ja hoitotulosten seuranta on vielä vaatimatonta.
Sydän- ja verisuonitaudit ovat tärkein kuolinsyy maassamme ja merkittävä terveydenhuollon kuormittaja. Sepelvaltimotautiin sairastuneiden vaaratekijöiden hoitoon on selkeät hoitotavoitteet, joista tuorein on dyslipidemian Käypä Hoito -suositus (1). Kohonneen verenpaineen, tupakasta vieroittamiseen…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



