Lääkärijohtajat eivät luota yritysmaailman malleihin julkisessa terveydenhuollossa
Lähtökohdat
Julkisessa terveydenhuollossa hyödynnetään yleisesti yksityiseltä sektorilta tuotuja toimintatapoja, kuten tulosvastuuta. Usein näitä liiketoimintajohtoisia malleja sovelletaan edelleen osana vanhaa hallintokulttuuria, mikä saattaa aiheuttaa paineita etenkin keski- ja työnjohdolle.
Menetelmät
Tutkimusaineistoina käytettiin vuonna 2003 Tampereen yliopistollisen sairaalan erityisvastuualueen keskijohdolle suoritettua kyselyä sekä vuonna 2001 Pirkanmaan, Päijät-Hämeen ja Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirien lähiesimiehille suoritettua kyselyä. Tähän tutkimukseen poimittiin kyselyihin vastanneet lääkärit, joita oli keskijohdossa 207 ja lähiesimiehissä 106.
Tulokset
Vain noin joka kymmenes lähiesimiestason ja keskijohdon lääkäristä katsoi liiketoimintajohtoisten mallien sopivan heidän toimialueelleen. Kolmen neljäsosan mielestä tulosvastuu heikentää eri yksiköiden välistä yhteistyötä. Vain noin 30 prosenttia lääkärijohtajista näki taloudellisten suoritemittareiden mittaavan olennaisia asioita.
Päätelmät
Lähiesimiehinä ja keskijohdossa toimivat lääkärit eivät ole vakuuttuneita terveydenhuollon toiminnan tehostumisesta yritysmaailmasta julkiselle sektorille tuotujen mallien, ajattelutapojen ja työkalujen avulla.
Paine yritysmaailmasta peräisin olevien johtamisoppien soveltamiseen julkisessa terveydenhuollossa on kasvanut Suomessa ja muissa OECD-maissa 1980-luvulta lähtien. 1990-luvun alun taloudellisten vaikeuksien myötä alettiin vanhoja hallintorakenteitamme purkaa ja tulosjohtaminen otettiin käyttöön…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



