Seerumin monityydyttymättömät rasvahapot lapsilla
Lähtökohdat
-Ravinnon sisältämien kasvirasvojen katsotaan takaavan ihmiselle välttämättömien linoli- ja alfalinoleenihapon saannin. On epäselvää, syntyykö alfalinoleenihaposta elimistössä riittävästi 20-22-hiiliatomisia monityydyttymättömiä n-3 kalarasvahappoja vai pitääkö niitä olla sellaisenaan ravinnossa.
Menetelmät
-Aineistona oli lähinnä ruoka-allergiaa sairastavien lasten verinäytteet, jotka oli lähetetty seerumin kaasukromatografista rasvahappoanalyysiä varten. Toinen aineisto koostui viitearvomääritystä varten Pirkanmaan alueelta kootuista 6-18 kuukauden ikäisten terveiden lapsien seeruminäytteistä.
Tulokset
-Trieeni-tetraeenisuhteen perusteella ilmeisiä välttämättömien rasvahappojen puutostiloja löytyi 11 %:lla tutkituista sairaista lapsista. Näillä sekä myös terveillä lapsilla seerumin kalarasvahappojen suhteellinen osuus oli selvästi pienempi kuin terveillä aikuisilla, vaikka n-6-sarjan monityydyttymättömissä rasvahapoissa vastaavaa eroa ei ollut.
Päätelmät
-Lapsilla n-3-sarjan pitkäketjuisten monityydyttymättömien rasvahappojen muodostuminen alfalinoleenihaposta voi olla riittämätöntä. Koska ne ovat merkittävä keskushermoston lipidien aineosa, saattaa olla aiheellista lisätä kalatuotteiden osuutta lasten ravinnossa.
Seerumin rasvahappojen fraktiointitutkimusta voidaan käyttää ihmiselle välttämättömien rasvahappojen puutteen diagnostiikassa. Tutkimuksesta on hyötyä henkilöille, jotka joutuvat noudattamaan yksipuolista ruokavaliota laaja-alaisen ruoka-allergian tai muun sairauden vuoksi. Määritys voi toimia myös…
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



