Lehti 39: Terveydenhuolto 39/2007 vsk 62 s. 3547 - 3551

Simulaattoriopetus on välttämätön lisä videoavusteisen tähystyskirurgian koulutuksessa

Tärkein tieto

Videoavusteista tekniikkaa käytetään useilla lääketieteen erikoisalueilla diagnostisten ja hoidollisten toimenpiteiden apuna.

Videoavusteinen tähystyskirurgia edellyttää havainnointikykyä sekä visuospatiaalisia ja psykomotorisia taitoja, kun suoritetaan kolmiulotteisissa olosuhteissa kaksiulotteisesti kuvattavia toimenpiteitä.

Simulaattoriopetuksessa harjoitellaan ensin motorisia taitoja, kuten silmä-, käsi- ja jalkakoordinaatiota sekä instrumenttien käyttöä, ja vasta tämän jälkeen varsinaista leikkaustoimenpidettä.

Opetuksessa saadaan välitön palaute suorituksesta ja tunnusluku kuvaamaan suoritustason kehitystä.

Simulaattoriopetuksen saaneet tekevät vähemmän virheitä ja suoriutuvat sappileikkauksesta nopeammin kuin normaaliopetuksen saaneet.

Kirurgiaan erikoistuvien tulee suorittaa simulaattoriopetus hyväksytysti ja laatia oma oppimiskäyrä ennen siirtymistään varsinaiseen kliiniseen videoavusteiseen leikkaustoimintaan.

Hannu PaimelaTom ScheininCaj HaglundNiku OksalaEero Kivilaakso

Simulaattoriharjoittelu on parhaiten tunnettu ilmailualalla, missä se on jo vuosikymmeniä kuulunut lentäjien perus- ja jatkokoulutukseen sekä lentolupakirjan päivitykseen. Lääketieteessä simulaattoriopetusta on käytetty useammalla erikoisalalla teoriaopetuksen tukena ennen siirtymistä varsinaiseen…

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat