Terveystaloustiede ja lääkekustannukset - yksikkökustannuksista kustannusvaikuttavuuteen
Tärkein tieto
Lääkehoidolla myönnetään olevan merkittäviä positiivisia terveysvaikutuksia, mutta lääkkeiden aiheuttamia kustannuksia painotetaan usein voimakkaammin kuin lääkkeiden investointivaikutusta.
Nykyistä lääkekustannuskeskustelua leimaa terveystaloustieteellisen näkökulman puute.
Yksikkökustannusten sijaan pitäisikin keskustella kustannusvaikuttavuudesta. Näin kyetään jo tekemään, kun keskustellaan terveyspalveluista.
Lääketeollisuuden edustajien ja lääkärien on osallistuttava aktiivisesti koko terveydenhuollon menokehitystä koskevaan keskusteluun, jotta terveyden edistämistoimenpiteitä, palveluja ja lääkehoitoja voidaan tarkastella kokonaisuutena.
Säästöjä ei ole perusteltua hakea vain lääkkeistä, sillä terveydenhuollon kustannuksiin ja sitä kautta tuottavuuteen voidaan vaikuttaa monella tavalla ja monella tasolla.
Suomessa lääketoimiala, kuten terveydenhuoltomarkkinat yleensäkin, eroavat niin sanotuista normaaleista markkinoista. Erityisesti kysyntään ja tarjontaan liittyy merkittävää epävarmuutta (1). Lääkemarkkinoille on ominaista myös hyvin voimakas julkisen sektorin rooli ja sääntely.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



