Lehti 50: Terveydenhuolto 50/2008 vsk 63 s. 4441 - 4448

Toimiva hoitomalli pitkäaikaissairaiden hoitoon

- Pitkäaikaissairauksia sairastavien potilaiden seurannan ja hoidon koordinointi edellyttää perusterveydenhuollon vastaanottojen järjestämistä perinteisestä akuuttivastaanottomallista poikkeavasti.

- Potilaan monen pitkäaikaisen sairauden hoitaminen ja monilääkityksen hallitseminen ei onnistu ilman suunnitelmallista hoitomallia ja sitä tukevia välineitä.

- Potilaan omahoidon tukeen, työntekijöiden suunnitelmalliseen yhteistyöhön, yhteiseen hoitosuunnitelmaan ja sähköisten välineiden käyttöön perustuvan hoitomallin käyttöönotto tuottaa sekä potilasta että hoidon antajaa hyödyttäviä tuloksia ilman resurssien lisäämistä.

- Palvelukonseptin muuttaminen on mahdollista suuressakin organisaatiossa, mutta vaatii kehittelytyötä, koulutusta ja johdon tukea.

- Helsingissä ja Espoossa on kehitetty malli pitkäaikaissairaiden hoitoon eri asiantuntijoiden yhteistyönä. Mallissa potilaan sekä eri työntekijöiden osuus ja hoitosuositusten mukaiset seurannat ja niiden kirjaaminen muodostavat kokonaisuuden, jossa potilaan pitkäaikaisongelmat tulevat suunnitelmallisesti huomioon otetuiksi.

Osmo SaarelmaMarja-Liisa LommiAntti HemminkiAnna-Mari LeppäkoskiLiisa Siefen

Pitkäaikaissairaiden hoitoon uusia toimintamalleja kehittänyt Edward H. Wagner on käyttänyt termiä "kiireellisen hoidon tyrannia" kuvatessaan sitä, miten potilaiden kiireisemmät ongelmat vievät huomion pitkäaikaissairauksilta. Näiden hoito uhkaa jäädä vastaanoton sivulauseeksi silloinkin, kun olisi…

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat