Lehti 7: Terveydenhuolto 7/2004 vsk 59 s. 669 - 672

Työikäisten potilaiden lonkan tekonivelleikkausten sairaalahoito- ja päivärahakustannukset

Lähtökohdat:

-Lonkan nivelrikosta aiheutuu suuria työkyvyttömyys- ja terveydenhuollon menoja. Tutkimuksessa selvitettiin työikäisten lonkan tekonivelleikkauksen koko hoitoprosessin kustannuksia.

Aineisto ja menetelmät:

-Stakesin ja Kelan rekistereistä vuosilta 1997-99 saatuja tietoja yhdistelemällä arvioitiin jokaisessa sairaanhoitopiirissä tehtyjen lonkan tekonivelleikkausten kustannukset ennen leikkausta, sairaalahoidon aikana ja leikkauksen jälkeen toipumisaikana.

Tulokset:

-Tiedot kerättiin 337 työikäisestä potilaasta, joista 56 % oli naisia.

Ennen sairaalahoitoa oli päivärahaa maksettu keskimäärin 81 vuorokaudelta, sairaalahoidon aikana noin 10 vuorokaudelta ja toipumisaikana keskimäärin 123 vuorokaudelta.

-Sairaanhoitopiireittäin oli jopa kaksinkertaisia eroja kokonaiskustannuksissa (Kainuun sairaanhoitopiiri 9 561 euroa, Lapin sairaanhoitopiiri 18 710 euroa). Ennen sairaalahoitoa maksettujen päivärahavuorokausien määrät vaihtelivat runsaasta viikosta runsaaseen viiteen kuukauteen ja hoitojakson jälkeinen aika seitsemästä viikosta kuuteen kuukauteen.

Päätelmät:

-Tutkimuksessa lonkan tekonivelpotilaiden keski-ikä oli 51 vuotta, joten näiden potilaiden työkyvyn palauttamisella voidaan heidän koko elinaikaista työssäoloaan jatkaa noin kolmanneksella. Työikäiset lonkan tekonivelpotilaat näyttävät pääsevän hoitoon muita lonkan nivelrikkopotilaita nopeammin.

Veli Turunen - Arto Vehviläinen - Ilkka Vohlonen - Heikki Kröger

Alaraajan suurten nivelten artroosi on merkittävin liikuntavammaisuuden syy myöhemmästä keski-iästä alkaen, ja se aiheuttaa yksilölle yhtä usein työ- ja toimintakyvyttömyyttä kuin nivelreuma (1). Onnistunut lonkan tekonivelleikkaus on potilaan ja yhteiskunnan kannalta vaikuttavuudeltaan eräs…

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat